Denge TV ve Van TV binalarına polis baskını

TURKSAT üzerindeki yayını durdurulan Denge TV ve Van TV’ye polisler tarafından baskın düzenlendi

Denge TV ve Van TV binalarına polis baskını

RTÜK tarafından kapatılan Denge TV ve Van TV binalarına polis baskını yapıldı.

Kanalda maliye ekiplerinin arama yaptığı öğrenildi.

Binaya polisler eşliğinde baskın yapan maliye memurları, içerde 2 saat süren sayımın ardından binanın kapısına mühür vurdu.

Televizyon binasında bulunan demirbaşlar ve teknik ekipmanları kayıt altına alan maliye memurları, televizyonun stüdyo, montaj ve depo kapılarının üzerine “RTÜK başkanlığının 29.09.2016 tarih ve 25717 sayılı yazısı ile 668 sayılı KHK kapsamında kapatılan iş bu yeri tespit incelemelerine müteakiben komisyonumuzca kapatılarak mühürlenmesine karar verilmiştir” yazılı kâğıt asarak kapıyı mühürledi.

Ayrıca, kanalın canlı yayınına da el konuldu.

‘AİHM’E KADAR GİDECEĞİZ’

Televizyonun yayının karartılarak ve kapısına mühür vurulmasına tepki gösteren Denge TV Haber Grup Başkanı Nasır Sevim, “Edindiğimiz bilgilere göre doğrudan KHK kapsamında kanalımızın kapısına mühür vuruldu. 2007’de yılından beri yayın yapıyoruz. Bu süre içerisinde evrensel yayın ilkelerinden taviz vermeden yayınlarımızı sürdürdük. Bu konuda haksızlığa uğradığımızı düşünüyorum ve bu işin takipçisi olacağız. Gerekirse AİHM’e kadar giderek haklarımızı sonuna kadar savunacağız” dedi.

İnternet üzerindeki yayınlarının da durdurulduğunu belirten Sevim, teknik çalışmalarının bitirildikten sonra tekrar internet üzerinde yayın yapacaklarını söyledi.

Yine Batman’da yayın yapan Birlik Medya TV’nin kapısına da maliye memurları tarafından mühür vuruldu.

VAN TV’DE MÜHÜRLENDİ

Ekranı karartılan bir diğer kanal olan Van TV de benzer şekilde basıldı. 4 saat boyunca kanalın içerisinde yapılan arama ve incelmelerin ardından, kanala ait tüm teknik malzemelerin listesi tutularak kapılara müdür vuruldu.

Arama boyunca kentte bulunan birçok STK temsilcisi ise destek ziyaretinde bulundu. Kanal binasının kapısına “RTÜK başkanlığının 29.09.2016 tarih ve 25717 sayılı yazısı ile 668 sayılı KHK kapsamında kapatılan iş bu yeri tespit incelemelerine müteakiben komisyonumuzca kapatılarak mühürlenmesine karar verilmiştir” yazılı kâğıt asan polislere çalışanlar tepki gösterdi.

Kanalın Genel Koordinatörü Serdar Altan, kanalın hukuka aykırı bir şekilde mühürlendiğini belirterek, “Bu konsept çerçevesinde gerçekleşen bir döngüdür. Birçok TV kanalı da bu şekilde kapatıldı. Her hangi bir karar bizlere tebliğ edilmeden yayınımız duruldu. Ardından da mühürleme işlemi gerçekleşti. Bunun karşısında mutlak süratle duracağız. Bütün arkadaşlarımız da aynı kararlılıktadır. Elimizden geldiğince medya alanında çabamızı sürdüreceğiz ve halka bu gerçekleri ulaştırma devam edeceğiz. Şu da bilinmeli kimseye eyvallah çekmeyeceğiz” dedi. Yapılan açıklamanın ardından kanal çalışanları hep bir ağızdan ” Özgür basın susturulamaz” sloganı attı.

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2016, 09:09
YORUM EKLE