02 Ekim 2016 Pazar 20:51
Çocuk istismarından 16 yıl ceza aldı AYM'nin kararıyla serbest kaldı

Mahkeme 12 yaşındaki çocuğu defalarca istismar eden 73 yaşındaki sanığa 16 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası verdi, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) iptal ettiği ‘15 yaşın altındaki çocuklara her türlü cinsel davranışın istismar sayılacağı’ hükmünü gerekçe gösterip serbest bıraktı.

Hürriyet'ten İdris Emen'in haberine göre; Tekirdağ Marmaraereğlisi’nde, 2011 yılında yanında kaçak çalıştırdığı 12 yaşındaki kız çocuğuna, cinsel istismarda bulunduğu suçlamasıyla yargılanan Azmi Ergüney (73) önceki gün hakim karşısına çıktı.

22 yıl hapis cezası istemiyle yargılanan sanık, 16 yıl 10 ay 15 gün cezaya çarptırıldı. Ancak mahkeme, “15 yaşını tamamlamamış çocuğa karşı gerçekleştirilen her türlü cinsel davranışın cinsel istismar sayılacağına” ilişkin hükmün, Anayasa Mahkemesi tarafından geçen mayısta iptalini gerekçe göstererek Ergüney’i adli kontrol ile serbest bıraktı.

6 AYLIK SÜRE DE BEKLENMEDİ

İptal hükmünün yürürlüğe girmesi için gereken 6 aylık süreyi beklemeyen mahkeme, “Ülkemizin yoğun ve acil sorunları nedeniyle yasa koyucunun bu suça ilişkin düzenlemeyi ne zaman yapabileceğinin bilinmiyor olması” gerekçesini ileri sürdü.

22 yıl hapis cezasıyla yargılanan sanık cinsel istismar suçundan 16 yıl 10 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılmasına rağmen tutuklanmadı.

'İSTİSMARCILARI CESARETLENDİRİR'

Sanığın tutuklanmamasının son derece yanlış olduğunu söyleyen avukat Selin Nakıpoğlu, kararı Hürriyet'e şu şekilde değerlendirdi:

“Sanık, bu suçu müvekkile defalarca işlediğinden 16 sene 10 ay ceza aldı. Ancak mahkeme tutuklama kararı verecekken verememiştir. Bu durum bize, AYM’nin bu maddenin iptal edilmesi kararının ne kadar yanlış olduğunu gösteriyor. Ayrıca çocuklara karşı işlenen suçların faillerini cesaretlendiren bir noktayı getiriyor. Oysa yasalar caydırıcı olmalı, kamu vicdanını tatmin etmeli. Meclis’in hâlâ bu konuda neden yasal bir düzenleme yapmadığını anlamak mümkün değil.”  

Son Güncelleme: 03.10.2016 13:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.