CHP’li Ağbaba: Aylar önce tespit ettiğimiz insanlar katliam yaptı

Ankara Katliamı’nı gerçekleştiren kişilerle ilgili aylar öncesinde rapor hazırladıklarını ve hükümeti uyardıklarını belirtti

CHP’li  Ağbaba:  Aylar önce tespit ettiğimiz insanlar katliam yaptı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Ankara’daki katliama işaret ederek, aylar önce hazırladıkları raporu hatırlattı ve katliamı gerçekleştiren şahıslarla ilgili olarak hükümeti uyardıklarını belirtti.

İMC TV’ye telefonla bağlanan  Ağbaba, “Aylar önce isim isim tespit ettiğimiz insanlar, bugün gençlerimizin katili oldu. Bunun tek açıklaması var, IŞİD’i terör örgütü olarak görmemek,” dedi ve bir ihmalin değil, kastın söz konusu olduğunu söyledi.

Ağbaba,  Ankara Katliamı’nı gerçekleştiren kişilerin kimliğinin belli olmasının ardından bu kişilerle ilgili aylar öncesinde rapor hazırladıklarını ve hükümeti uyardıklarını belirtti. Ağbaba, olası katliamlar için 9 Ağustos’ta haykırdıklarını ama hükümetin bu sesi duymadığını kaydetti.

Diyarbakır ve Suruç’taki patlamaların ardından CHP’nin heyet oluşturduğunu ve Adıyaman’da incelemeler yaptığını belirten Ağbaba, “O zaman gördüğümüz tablo IŞİD adlı kanlı örgütün Adıyaman’ı bir üs olarak kullandığı ve buradan gençleri  kandırıp örgütleyerek canlı bomba eylemine hazırladığıydı. Bunu bütün Adıyaman biliyordu. Bunu biz hiçbir istihbarat yetkilisi olmamamıza rağmen çıplak gözle görebiliyorduk ama maalesef her ne hikmetse emniyet yetkilileri bunu görmedi, duymadı,” dedi.

“HÜKUMETİN İSTİFA ETMESİ GEREKİYOR”

IŞİD’e katılıp Suriye’ye giden, orada savaşan ve geri dönen kişilerin herkesçe bilindiğini söyleyen Ağbaba, “Aileler kendi çocuklarını ihbar ediyor ama emniyet bu durumu görmezden geliyor. Aylar önce isim isim tespit ettiğimiz insanlar, bugün gençlerimizin katili oldu. Bunun tek açıklaması var, IŞİD’i terör örgütü olarak görmemek,” diye konuştu.

Bu durumun Adıyaman’daki yetkilileri de aşan bir durum olduğunu söyleyen Ağbaba, “Sadece bakanın değil hükümetin istifa etmesi gerekiyor,” dedi.

Ağbaba devamla da şu açıklamalarda bulundu:

“İHMAL DEĞİL KAST SÖZ KONUSU”

“Canlı bomba olduğu belirtilen kişilerden biri Rus asıllı biriyle evli ve birlikte örgüte katılmışlar. Bir diğeri Adıyaman’da çay ocağı işletip IŞİD’e eleman devşiriyor. Bunları 9 Ağustos’ta raporlaştırdık ve kamuoyuna açıkladık.

“Eğer bir yerde IŞİD militanları çay ocağı açıp işletebiliyor, daha sonra burayı irtibat noktası olarak kullanıp örgüte eleman devşirebiliyor, sınırdan defalarca gidip gelmesine ve herkesin bu durumu bilmesine rağmen emniyetin yanı başında oturan insanlar hakkında en ufak bir soruşturma bile açılmıyorsa burada zaafiyetten bahsedemeyiz. Bu zaafiyeti aşan bir durum. İhmal değil kast söz konusu.

“ARAMIZDA DOLAŞAN CANLI BOMBALAR VAR”

 

“16 yaşındaki gençleri fişleyen, Cumhurbaşkanına hakaretten tutuklayan AKP adaylarını araştıran istihbarat ve emniyet yetkilileri, IŞİD örgütlenmesini görmezden geliyor. Bizim tespit edebildiğimiz onlarca isimden sadece ikisi eylem gerçekleştirdi. Daha hala önlem alınmamış ve yakalanması için eylem yapması beklenen onlarca canlı bomba aramızda dolaşıyor. Bu şekilde devam etmesi halinde yeni facialar, katliamlar da kaçınılmazdır. Bu olayın aydınlatılması ve bundan sonrası için can güvenliğimizin sağlanması bekleniyorsa bütün bunlara göz yuman, bu kana bulaşan hükümetin istifa etmesi gerekiyor.”

Raporu Kılıçdaroğlu Davutoğlu’na gönderdi

Ağbaba ayrıca 9 Ağustos’ta açıkladıkları Adıyaman Raporu’nun CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından Ahmet Davutoğlu’na gönderildiğini de kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2015, 21:30
YORUM EKLE