Çerkes Aktivist Kuban Kural’a ölüm tehdidi!

Şüpheler Çerkes soykırımının sorumlusu Rusya’yı işaret ediyor…

Çerkes Aktivist Kuban Kural’a ölüm tehdidi!

Soçi’de yapılacak olan 2014 Kış Olimpiyatları’na karşı faaliyet yürüten NoSochi2014 inisiyatifinin aktif üyelerinden Çerkes Kuban Kural, 2 kişi tarafından takip edildiği ve ölümle tehdit edildiği iddiasıyla Küçükçekmece Savcılığına Başvurdu.

 

Kafkasya Forumu üyesi Kuban Kural, suç duyurusunda, “15 Mayıs’ta Halkalı’da yürürken, yanımdan bir araç geçti. Arabadan attıkları kâğıtta kiril harfleriyle ‘Öleceksin’ yazıyordu” dedi.

 

Kuban Kural, 17 Mayıs’ta Küçükçekmece Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Can güvenliği olmadığını belirten Kural başvurusunda, 22 Nisan’da İstanbul Kafkas Derneği’ne giderken iki yabancı tarafından takip edildiğini, evi, işi ve arkadaşlarıyla buluştuğu alanlarda hep aynı kişilerin takibine maruz kaldığını iddia etti. Kural, “22 Nisan’da önce takip ettiklerini bana fark ettirdiler. En son ben yolda yürürken yanımdan geçen arabanın camından üzerime bir kâğıt atıldı. Kâğıtta kiril harfleriyle ‘Öleceksin’ yazıyordu” dedi. Kural, 23 Mayıs’ta Halkalı Şehit Ahmet Zehir Polis Merkezi’ne giderek ifade verdi.

 

SARIŞIN VE İRİ İKİ KİŞİ TAKİP EDİYOR

Kural, suç duyurusunda şunları anlattı: “Kafkasya ve Kafkasyalılar üzerine siyaset üreten Kafkasya Forumu’nun üyesiyim. Ayrıca Rusya’nın Soçi kentinde yapılacak kış olimpiyatlarına karşı faaliyet yürüten NoSochi2014 inisiyatifinin de aktif bir üyesiyim. 22 Nisan 2012’de Üsküdar’da İstanbul Kafkas Kültür Derneği’ne akşam saatlerinde anti-maskot etkinliği için giderken, içinde yabancılara benzeyen iri yarı sarışın iki kişinin bulunduğu gri renkli bir aracın bizi takip ettiğini fark ettim.

 

Aynı akşam dernekten çıktığımda bu kişilerce izlenmeye devam ettim. Bir kaç gün sonra, gece saatlerinde Atakent’teki evime giderken aynı kişilerle yine karşılaştım. Araçlarının iç ışığını yakarak kendilerini özellikle göstermeye ve rahatsız etmeye çalışıyorlardı. Bu sefer kullandıkları araç farklıydı. Bir hafta sonra evime yürürken, yolun karşısında park halindeki bir araç ışıklarını yaktı. İçindekiler aynı şahıslardı. Tepki vermeden, bana bakarak yavaşça uzaklaştılar.

 

NOTU ARABADAN FIRLATTILAR

Son 4 yıldır yapılan ve az bir süre kalmış bulunan 20 Mayıs Çerkes Soykırımı Protestosu’nun organizasyonuna odaklanmıştık. 3 Mayıs’ta Kuruçeşme Marina’da arkadaşlarla buluşacaktık, gideceğimiz lokantanın ilerisinde yine bu insanları gördüm. 15 Mayıs’ta Halkalı’da yürürken, yanımdan bir araç geçti. Arka camından buruşturulmuş bir kâğıt üzerime doğru fırlatıldı. Kağıdı alıp açtığımda, ortasında, büyük puntolarla, kiril alfabesiyle bir yazı yer alıyordu. Kiril alfabesini okumayı bilmediğim için bir anlam veremedim. Bilgisayarda translaterda çevirdiğimde, ‘Öleceksin’ yazısı ile karşılaştım. Durumun ciddi olduğunu düşündüm ve savcılığa başvurdum.” (Hürriyet)

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2012, 16:43
YORUM EKLE