Bild’e göre, 2016'nın üç tehlikelisi: Kim Jong Un, Erdoğan ve Hassan Ruhani

Alman Bild gazetesi, yeni yıla 'tehditle giren' üç lideri aynı karede yayınladı

Bild’e göre, 2016'nın üç tehlikelisi: Kim Jong Un, Erdoğan ve Hassan Ruhani

Alman Bild gazetesi yayınladığı heberde, Kuzey Kore diktatörü Kim Jong Un’la İran Devlet Başkanı Hassan Ruhani arasına Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fotoğrafını kullandı. Bild, “Türkiye’nin cumhurbaşkanı da yeni yıl mesajında savaş açıklaması yaptı. Başkanlık için de Hitler’i örnek gösterdi“ diye yazdı.

 
Gazete, 2016’dan herkesin barış beklediğini belirtirken, alışılmış kişilerin yine silahlanma, şiddet ve savaş çığırtkanlığı yaptığını duyurdu.
 
RUHANI VE KİM’DEN TEHDİT

İran’daki Molla rejiminin kılıçları çektiğini belirten gazete, lider Hassan Ruhani’nin tartışmalı roket programını yeniden geliştirmekten söz ettiğini vurguladı.
Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un, 30 dakikalık yeni yıl konuşmasında “Güney Kore’ye karşı kutsal savaştan“ söz ettiğini vurgulayan gazete, geçen yıl yaşanan gerginliğe atıfta bulunduğuna değindi.
 
ERDOĞAN’IN, ‘HİTLER‘ ÖRNEĞİ

Ardından Erdoğan’ın yeni yıl konuşmasını aktaran Bild, şunları yazdı:

“Erdoğan, yasaklı Kürt örgüt PKK’ya karşı sonuna kadar savaştan söz etti. ‘Güvenlik güçlerimiz dağları ve şehirleri adım adım teröristlerden temizliyor ve temizlemeye de devam edecek‘ diyor. Rus jetinin düşürülmesini de halen savunuyor. Daha fazla güç isteyen Erdoğan, buna örnek olarak da Hitler dönemi Almanya’sını gazetecilere şu sözlerle gösterdi: Üniter bir devlette de başkanlık sistemi güzel işleyebilir. Günümüzde bunun örneği var ve geçmişte de vardı. Hitler dönemi Almanyası buna örnektir.“

Gazete, daha sonra cumhurbaşkanlığından bir sözcünün, bu sözleri, “Erdoğan, onu kötü örnek olarak verdi“ diye düzelttiğini de vurguladı. Gazete ayrıca Rusya ile Ukrayna arasındaki krizin de giderek geliştiğine değindi. (Haberdar.com)
Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2016, 23:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
Azad
Azad - 2 yıl Önce

En tehlikelisi Erdogandir cunku hitler i ornek gosteriyoYenin anayasa Eski nazi rejimi mi olacak acaba??