BDP'den Başkan Yardımcısı'na ihraç istemi

A.Ç.'nin cinsel istismar skandalına sert tepki gösteren BDP, 'Tutuklanmalıdır' dedi...

BDP'den Başkan Yardımcısı'na ihraç istemi

Siirt Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı asayiş şube ekipleri, evli ve 10 çocuk babası olan 62 yaşındaki A.Ç.'yi, gece bir arta, iki kız kardeşle uygunsuz durumda gördü.

Polisin durumu fark etmesi üzerine kaçmaya çalışan Belediye Başkan Yardımcısı, bir süre devam eden kovalamacanın ardından durdurularak gözaltına alındı.

Otomobildeki iki kız kardeş emniyet müdürlüğüne götürüldü. 17 yaşındaki M.A.'nın ifadesinde, A.Ç. ile bir süredir lişkisi olduğunu söylediği öğrenildi.

İki kardeş, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ne teslim edildi.

Belediye Başkan Yardımcısı emniyetteki sorgusu sonrası mahkemeye sevkedildi. Nöbetçi mahkeme de Başkan Yardımcısı A. Ç.'ye yurt dışına çıkış yasağı koyup tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasına karar verdi.

Öte yandan A.Ç.'nin daha önce Siirt'te meydana gelen cinsel istismar olaylarının protesto edildiği eylemlere katıldığı öğrenildi.

BDP ÇEKİN'İ İHRAÇ ETTİ, TUTUKLANMASINI İSTEDİ

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) ise, Siirt Belediye Başkan Yardımcısı A. Ç.'nin yaşları 13 ve 17 olan iki kız çocuğuna yönelik cinsel istismarda bulunduğu iddiaları ardından, Çekin’i disiplin kuruluna verdi ve partiyle ilişkisini kesti. BDP, "Partimiz mağdur olan çocukların yanındadır" dedi.

BDP Genel Merkezi, Siirt’teki cinsel istismar olayına ilişkin yaptığı açıklamada A. Ç.’nin disiplin kuruluna verildiğini ve partiyle ilişkisinin kesildiğini belirterek, tutuklanmasını istedi.

BDP’nin açıklaması şöyle:  “Partimiz Barış ve Demokrasi Partisi, bugüne kadar cinsel istismar başta olmak üzere, kadın ve çocuklara yönelik her türlü hak ihlallerinin karşısında tavizsiz bir politika ve tutum sahibi olmuştur. Çocuklara yönelik her türlü istismar, kimden gelirse gelsin asla kabul etmeyeceğimiz ve ilkesel duruş sergileyeceğimiz bir durumdur.

Siirt Belediye Başkan Yardımcısı Abdullatif Çekin'in yaşları 13 ve 17 olan iki kız çocuğuna yönelik cinsel istismarı yönündeki iddialar söz konusudur. Zanlı kesin ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk edilmiştir. Disiplin kurulumuz en hızlı şekilde, en etkin kararı verecektir. Bununla birlikte şahsın belediye meclis üyeliğinden istifa etmesini bekliyoruz. Ayrıca, bu vahim durum nedeniyle söz konusu kişinin partimizle hiçbir ilişkisi kalmadığını kamuoyuna duyuruyoruz.

Gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan zanlı derhal tutuklanmalıdır. Yargı, bu vahim durumu ciddiyetle ve kız çocukları lehine ele almalı, onların haklarını koruyacak şekilde hareket etmelidir.

Partimiz mağdur çocukların yanındadır. Her türlü sosyal, psikolojik ve hukuki desteği verecektir.

Olayın peşini bırakmayacağımızı vurguluyoruz.” (CNN Türk, ANF)

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2013, 12:49
YORUM EKLE