Aylan Kurdi'nin babası Erdoğan'ın teklifini reddetti

Aylan Kurdi, kardeşi ve annesiyle birlikte hayatını kaybetmişti

Aylan Kurdi'nin babası Erdoğan'ın teklifini reddetti

Bodrum'da geçen hafta cesedi sahile vuran Aylan Kurdi'nin babası Abdullah Kurdi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisine Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı teklif ettiğini söyledi. Kurdi, "Onur duydum. Ama teklifi şimdi kabul etmeyeceğim" dedi.

İnternet üzerinden yayın yapan, Londra merkezli Al-Araby Al-Jadeed gazetesinin haberine göre, Bodrum'da cansız bedeni sahile vuran Aylan Kurdi’nin babası Abdullah Kurdi, bir Mısır televizyonuna “Erdoğan vatandaşlık teklif etti. Normalde kabul ederdim. Çünkü Türk hükümeti bana hiç kimsenin yapmadığını yaptı. Onur duydum. Ama teklifi şimdi kabul etmeyeceğim” dedi.

BBC Türkçe'nin haberine göre Kurdi şöyle konuştu:

"Türk hükümeti, cenaze masraflarında bana gerçekten çok yardımda bulundu. Cenazelerin Kobani’ye nakli için büyük uçak tahsis ettiler. Kobani Bodrum’dan çok uzak.”

Kurdi, aralarında Başbakan Ahmet Davutoğlu, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nden üst düzey bir yetkili dahil çok sayıda siyasetçinin kendisine başsağlığı dilediğini belirtti.

Abdullah Kurdi, bir Kuveytli yetkili ve Mısırlılar dışında hiçbir Arap yetkilinin kendisiyle konuşmadığını belirterek, “ Batı umurumda değil. Arap ülkelerinin sesini duymak isterdim” dedi.

Bodrum’dan Yunanistan’ın İstanköy adasına geçmeye çalışan Kurdi ailesinin bindiği lastik bot devrilmiş, 3 yaşındaki Aylan’la birlikte beş yaşındaki abisi ve annesi de boğulmuştu.

Aylan’ın Bodrum’da sahile vuran cesedinin fotoğrafı tüm dünyada büyük yankı yaratmıştı.Abdullah Kurdi, geçen hafta Kanada Hükümeti’nin vatandaşlık teklifini reddetmişti.

Kanada hükümetinin de haziran ayında sığınma başvurusu yapan Kurdi ailesini reddettiği ortaya çıkmıştı. 

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2015, 11:57
YORUM EKLE
YORUMLAR
dimitri
dimitri - 3 yıl Önce

rojavanin bagimsizligini taniyan ilk devlet kim olucak bakalim

Biri
Biri - 3 yıl Önce

Rojava yı bilmem ama güneydoğu Anadolu'da canına susayanlar için toprağın altında bir vatanı gönül rahatlığıyla tanıyabiliriz.