Amberin Zaman'dan Erdoğan'a yanıt: Önce insan ol

Erdoğan Zaman'a 'edepsiz kadın' demişti

Amberin Zaman'dan Erdoğan'a yanıt: Önce insan ol

Cumhurbaşkanı adayı Erdoğan, önceki akşam CNN Türk'te yayınlanan Şirin Payzın'ın Kemal Kılıçdaroğlu'nu konuk ettiği ve kadın gazetecilerin de sorularıyla katıldığı 'Ne Oluyor' adlı programda yer alan Taraf gazetesi köşe yazarı Amberin Zaman için de ağır ifadeler kullandı.

Erdoğan, "Oradan da gazeteci kılıklı bir militan çıkmış, edepsiz bir kadın, 'Müslüman ülkede bunu beklemek zor değil mi' diyor. Haddini bil haddini. Eline vermişler bir kalem, gazete köşesinde yazıyorsun. Çıkarıyorlar seni işte böyle malum Doğan grubunun televizyonuna, oradan da saygısızca yüzde 99'u Müslüman olan bu halka hakaret ediyorsun. Karşılıklı oturmuşlar, hem seçmene hakaret ediyorlar hem Müslümanlara hakaret ediyorlar. Siz bu kafayla devam edin. Bidon kafalı dediniz, göbeğini kaşıyan adam dediniz, sorgulamayan kitle diyorsunuz şimdi. 'Müslaman' diyerek aşağılamaya devam edin. Bu millet sizi bunun için hiçbir zaman iktidara getirmeyecek" diye konuştu.

Amberin Zaman, Erdoğan'ın bu sözlerine Taraf'taki köşesinden şu yazısıyla cevap verdi:

Önce insan ol!

Geçen salı gecesi CNNTürk’te katıldığım bir programda CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Türkiye’de ahlaki çöküş yaşandığını ve halkın bir kısmının sorgulama yeteneğine sahip olmadığını savundu. Kılıçdaroğlu düşüncelerini şu sözlerle ifade etti: “Bir kitle var ki bu yüzde 25 ile 35 arasında değiştiği söyleniyor... Bu kitle hiç bir şeyi sorgulamıyor.” Ben de bu görüşüne cevaben dedim ki: “Bunu Türkiye’de, bir Müslüman ülkesinde beklemek biraz zor değil mi? Çünkü neticede İslam, merkezine bireyi değil cemaati alan bir din.”

Bu cümlem üzerine yazar Levent Gültekin’in lügatimize kazandırdığı “Erdoğanistler” bir linç kampanyası başlattılar. Kendilerine dindar diyen bu kişiler ağza alınamayacak küfür, hakaret ve tehdidi üzerime yağdırdılar. Kimi hemcinslerim dâhil. Yeni Şafak konuyu dün manşetine taşıdı. Fotoğrafımı basmayı da ihmal etmedi. Beni açıkça hedef gösterdi. Başbakan dün koroya katıldı. Meydanlarda beni yuhalattı.

Peki, bakaracı makaracılar değil de ben mi dine, Müslümanlığa hakaret ettim?

Bana yapılan linç kampanyası benim özetlemek istediğimin tam da bir özeti. Düşünmeden, tartışmamdan, ikna yoluna başvurmadan grup refleksiyle topluca hakaret ediyorlar.

“İslam bireyi değil cemaati esas” alır dedim.

Peki, Türkiye temelinde bu tespitim yanlış bir tespit mi?

Siz yıllarca “cemaatte rahmet vardır” deyip bütün insanları bir çatı altında toplanmaya çağırmamış mıydınız?

“Yalnız kalan koyunu kurt kapar” diye hadisler üretmediniz mi? Düşünmeyen, tartışmayan cahiliye toplumlarını özgürleştirmek için gelen İslam’dan anladığınız bu mu?

Bütün İslam dünyasında cemaatler, tarikatlar, siyasi hareketler etrafında toplanan milyonlar var.

Bu hareketler içerisinde yer alıp da bağımsız hareket eden tek bir birey gördünüz mü?

Bağımsız hareket eden bireylerin o yapılar içinde barındırılmadığını hepimiz bilmiyor muyuz?

Kaldı ki beni linç edenlere şu soruyu sormak istiyorum: Hayatınızda tek bir kez olsun mensubu olduğunuz cemaat, tarikat, siyasi hareket liderinden işaret almadan oy kullandınız mı?

Çok beğendiğiniz hâlde başka partilere oy verebildiniz mi?

Dindar çevrelerin en büyük mottosu “kol kırılır yen içinde kalır” değil mi?

Bu ne anlama geliyor? Hatalara bireysel açık itirazlar yapılmaz anlamına gelmiyor mu?

Bu tavrınızla hem İslam’ı hem Müslümanları dünyanın gözünde değersizleştirdiniz 2. sınıf vatandaş durumuna düşürdünüz, farkında mısınız?

Daha geçen gün kurtarıcı gözüyle baktığınız Başbakan Erdoğan “bize itiraz eden, farklı çizgi izleyen herkes kaybetti” demedi mi? Bu ne anlama geliyor? Yanlışı söyleyen herkesi kapının önüne koyduk ve o da siyaseten yaşayamadı anlamına gelmiyor mu?

Neden Erdoğanistler bütün “AK gerçekleri” bildikleri hâlde kendi tabanlarında bu düzenin devam etmesi için çırpınıyorlar?

Kur’an da “Düşünüyor musunuz”, “Akletmiyor musunuz” diye kaç kez soruyor.

Tek bir gün Türkiye’nin geldiği noktayı düşünüp aklettiniz mi?

İslam adına insanları kafalarını kesenlerin yolgeçen hanı hâline nasıl geldiği üzerine kafa yordunuz mu?

Alevileri, Gürcüleri, Ermenileri aşağılamanın caiz olup olmadığını kendinize sordunuz mu?

Şimdi kalkmış durumunuzun resmini çeken bir Müslüman kadını linç ediyorsunuz. Çünkü kadınlar daha kolay lokma değil mi?

Hem bu din sadece sizin dininiz mi? Size imanın kimde olduğunu belirleme yetkisi mi verildi? Müslümanların içinde bulunduğu duruma, bana “Yahudi kahpe”, “Git IŞİD’in cariyesi ol” diyerek aklınızca aşağıladığınızı zanneden sizlerden daha çok üzüldüğüm muhakkak.

Tek farkımız bunun sorumlusunun sizin gibiler olduğunu söylüyorum.

Size yaptığım eleştiriyi İslam’a bir hakaret olarak göstererek kendinizi kurtaramazsınız.

Hadi diyelim bu dünyada kurtardınız, yaptıklarınızdan dolayı en küçük bir utanma, vicdan acısı hissetmediniz.

Ya çok önemsediğiniz ahirette bu yaptıklarınızı nasıl açıklayacaksınız? Bir Müslüman olarak soruyorum.

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2014, 20:40
YORUM EKLE
YORUMLAR
nizamettin Aktaş
nizamettin Aktaş - 4 yıl Önce

... sayın başbakanın reklam sorumlusu neden üç adayla ülke insanının önüne cıkmıyorsunuz diye soruya. başbakanın kaizmazını öne sürerek cevap veriyor. aslında bu ülkede insanları 1921 yılı anayasasının yazımında binlerce yıllık insanlığın birikim olan evrensel değerleri barındıran yasa maddeleri gördü,ançak uygulanmadı 1924 yılında müsolini ceza yasaları ve tekci devleti inşa edeçek tek ırka dayalı bir düzenleme ile yönetilme başladı. sayın başbakanın etrafındaki oluşumda yaşadığı tekçi devlet algısı ile büyümüş,kendilerine reva görülmeyen insanı değerler,yönetmeye başladığı ülkde aynısının fazlasını yapmaya başlayınca kemalist devletten devraldığı hoyratlığı sürdürdü. üstelik kürt çocuklarını esir alarak ve esir alınan kürt çocuklarına tecavuz ettirilerek bir halkın hem geleçeği,hemde geleçek toplumun fertlerini onursuz insanların oluşturmasını planlayanlara destek oldu sayın amberin zaman. ceberrut devlet hısım saydıklarını katlederken,tecavuz ederken evrensel hukuku savunmaları ger

Adnan Kaya
Adnan Kaya - 4 yıl Önce

gazeteci̇ amberi̇n zaman'a yapilan açik bi̇r saldiridir.insanlarin herhangi̇ bi̇r konuda konuşmalari ve kendi̇ fi̇ki̇rleri̇ni̇ açiklamaya çalişmalari başbakanda ci̇si̇mleşen devlet eli̇yle bastirilmakta ve söz konusu ki̇şi̇ler bi̇rtakim odaklara hedef olarak gösteri̇lmektedi̇r.suskun toplum yaratma böyle olur.ya biat edeceksin, ya da konuşmayacaksın denmektedir.bunun devamında nazi almanyasında nazi iktidarına giden süreçteki papazın sözünü ettiği gibi bir sürecin yaşanması mukadderdir.başkanın bu türlü saldırganlığına herkesin demokratik tepkisini bir türlü ortaya koyması insan olarak boynunun borcu olmalıdır.aksi halde felaket ortada dolaşmaya başladığında bağırmak faydasız kalacaktır.çünkü yardıma koşacak kimseyi bulamayacaktır.