27 Ekim 2015 Salı 20:21
Almanya’daki üniversite, Birlik'in sürüklenen cenazesine hakaret eden akademisyeni kovdu

Şırnak’ta zırhlı polis aracının arkasına bağlanarak yerde sürüklenen Hacı Lokman Birlik’in cenazesine hakaret eden doktora öğrencisi ve akademisyen Cemal Aydoğan’ın Almanya’daki Ilmenau Teknik Üniversitesi ile ilişkisi kesildi.

Üniversite, doktora öğrencisi Cemal Aydoğan’a ait olduğu belirtilen hesaptan, “Ne var bunda asker, polis özgürce köpek gezdiremeyecek mi?” ifadeleri kullanılması üzerine soruşturma başlatmıştı.

Hesabının hacklendiğini savunan Aydoğan, soruşturma tamamlanıncaya kadar görevinden uzaklaştırılmıştı.

Diken’de yer alan habere göre, üniversite söz konusu soruşturmayı 21 gün sonra tamamladı. Okulun sitesinden yayınlanan açıklamada “Üniversite yönetimi, Twitter’da Kürtleri aşağılayacı açıklamalar yapan doktora öğrencisinin geçmişte de yine Kürtlere yönelik insan onurunu çiğneyen benzer paylaşımlar yaptığını tespit ettiğinden görevden derhal uzaklaştırılmasına karar vermiştir” denildi.

Üniversite yönetimi “Aydoğan’la arasındaki güven ilişkisinin yeniden sağlanamayacak kadar zedelendiği için bu kararı aldığını” da vurulayarak, “İlmenau Üniversitesi dünya kültürlerine açıktır, çalışanlarının din, dil, ırk ve cinsel yöneliminden bağımsız barış ve dayanışma içinde çalışmasına büyük değer verir ve bu temelde çalışır” açıklamasını yaptı.

Son Güncelleme: 27.10.2015 20:23
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
dimitri 2015-11-01 20:03:05

ne kadar ileri bi üniversite