11 Temmuz 2015 Cumartesi 15:27
Akademisyen Özgür Uçkan hayatını kaybetti

İstanbul ­Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi Özgür Uçkan Fransa’nın başkenti Paris’te 54 yaşında hayatını kaybetti.

Eşi İlhan Uçkan Twitter hesabından “Dün gece, yaşadığımız şehir Paris’te, canımı, kızımın babasını, hayat arkadaşımı, Dr.Özgür Uçkan’ı kaybettik.” diye yazdı.

ÖZGÜR UÇKAN KİMDİR?

1961’de doğdu.

1983 yılında Ege Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Felsefe Bölümü′nü bitirdi. 1986 yılında Université de Paris 1 – Panthéon / Sorbonne′da “Siyaset ve Sanat Felsefesi” alanında doktora yeterlilik diploması aldı.

1992 yılına kadar Ecole Normale Supérieure′de (Paris) uluslararası ilişkiler ve strateji dalında atölye çalışmaları ve Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales′ın “B.D.T, Merkezi Avrupa ve Türk Alanı Üzerine Araştırma Merkezi”nde doktora çalışmaları ve araştırmacılık yaptı.

Aynı dönemde, IBM France′da bilgisayar oyunları tasarım stajı, enformasyon mimarisi atölye çalışmaları; çeşitli eğitim kuruluşlarında alt kültürler ve kültürel-ekonomik topluluk ilişkileri konularında atölye çalışmaları gibi disiplinlerarası etkinliklerde bulundu.

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde bilgi ekonomisi, ağ ekonomisi, yaratıcı endüstriler, enformasyon tasarımı ve yönetimi, iletişim tasarımı, tasarım yönetimi konularında lisans ve lisansüstü düzeyde, Yeditepe Üniversitesinde bilgi ve inovasyon stratejileri konusunda lisansüstü düzeyde ders veriyordu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi bilgi ekonomisi danışmanı, İstanbul Ticaret Odası Bilişim İhtisas Komitesi, Alternatif Bilişim Derneği ve Türkiye Bilişim Derneği üyesi.

Akademik faaliyetlerinin yanı sıra, çeşitli kurum, kuruluş ve firmalara yönelik düzenli veya proje temelli olarak bilgi ekonomisi, iletişim stratejisi ve iş geliştirme danışmanlığı hizmeti sunuyordu.

Politika, insan bilimleri, medya, enformatik, kent planlaması, ekonomi, internet ve hukuk, kültür ve sanat konularında düzenli olarak makaleleri yayınlandı.

Literatür Yayınları’ndan “E-Devlet, E-Demokrasi ve Türkiye” adlı kitabı yayınlandı.

Cemil Ertem ile birlikte yazdığı, “Wikileaks: Yeni Dünya Düzenine Hoşgeldiniz” adlı kitabı Etkileşim Yayınları tarafından Nisan 2011‘de yayınlandı. Haftalık bilgi teknolojileri dergisi “Bthaber”de köşe yazarıydı.

Uçkan, evli ve bir çocuk babasıydı.

Son Güncelleme: 11.07.2015 15:30
Anahtar Kelimeler:
Özgür UçkanAkademisyen
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.