Ahtamar’da ikinci ayin hazırlıkları

Ziyaretçi akını yaşanan Ahtamar Kilisesi’nde yapılacak ikinci ayin masaya yatırıldı…

Ahtamar’da ikinci ayin hazırlıkları

Bu yıl 11 Eylül’de Ahtamar Kilisesi’nde düzenlenecek olan 2’nci dini ayin öncesi Van Vali Yardımcısı Atay Uslu’nun başkanlığında bir toplantı yapıldı.

11 Eylül’de tarihi için Ahtamar Adası'nda hazırlıklar sürerken, ayinin sorunsuz geçmesi için turizmciler ve ilgili kurumlar valilikte bir değerlendirme toplantısı yaptı.

Vali Yardımcısı Atay Uslu’nun başkanlığında yapılan toplantıya Gevaş Kaymakamı Yusuf Güni, Belediye Başkan Yardımcısı Adil Adıyaman, Ahtamar Belde Belediye Başkanı Ferdi Şeker, İl Kültür ve Turizm Müdürü Muzaffer Aktuğ, Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Mustafa Kantarcıoğlu, ilgili kurum temsilcileri ve turizmciler katıldı. Yaklaşık 1 saat süren toplantıda alınacak tedbirler masaya yatırıldı.

Vali Yardımcısı Uslu, geçen yıl yapılan dini ayinin sorunsuz geçtiğini belirterek, bu yıl da ilgili kurumların görevlerini yerine getirmesi için aynı hassasiyeti göstermelerini istedi. Ahtamar ayini sonrası adaya yerli ve yabancı turist sayısında önemli artışlar yaşandığına dikkat çeken Uslu, “2010 yılında Ahtamar Adası’na toplamda 35 bin ziyaretçi gelmişti. Bu yılın ilk 6 ayında ise 35 bin ziyaretçi rakamı yakalandı. Hedefimiz yıl sonuna kadar Ahtamar Adası’na 75 bin ziyaretçiyi çekmektir” dedi.

OTELLER DENETLENECEK

11 Eylül’de yapılacak ayin için Van’a gelecek ve otellerde konaklayacak olan yerli ve yabancı turistlerden yüksek fiyat talebinin yapılmaması ricasında bulunan Uslu, bu konuda Ticaret ve Sanayi Odası (VATSO) ile Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği (ESOB)’tan ortak bir çalışma yapılmasını istedi. 11 Eylül günü yapılacak dini ayinde misafirlerin adaya teknelerle transferi başta olmak üzere, güvenlik, sağlık hizmetleri, temizlik, basın çadırı kurulması gibi konular da gündeme geldi. Uslu, hizmetlerin verilmesi sırasında aksaklığın yaşanmamasını isteyerek, toplantıda gündeme gelen konuların ve kurumların görev ve sorumluluklarını bildiren bir de genelgenin hazırlanarak gönderileceğini bildirdi.

YORUM EKLE