Açlık grevi eyleminde facia yaşanıyordu

Sendika ve STK üyeleri Taksim'de açıklama yaptı; facianın eşiğinden dönüldü...

Açlık grevi eyleminde facia yaşanıyordu

İstanbul Taksim'de, KEKS, DİSK, TTB, TMMOB, Halk Evleri, Devrimci İşçi Partisi'nin de aralarında bulunduğu çeşitli sendika ve sivil toplum örgütü üyesi yaklaşık 200 kişi tarafından 'Ölümler durdurulsun' başlıklı bir gösteri gerçekleştirildi.

Oturma eylemi yapan grup adına basın açıklamasını KESK İstanbul Şubeler Dönem Sözcüsü Mustafa Turgut okudu. Cezaevlerinde 12 Eylül'de başlayan açlık grevinin 51'inci gününe girdiğini belirten Turgut, "63'ünün ölüm sınırında olduğu, yaklaşık 650'nin üzerinde mahpusun açlık grevini sürdürdüğü ve her hafta yeni katılımların olduğu anlaşılmaktadır. Açlık grevlerinin girdiği bu kritik aşamada başta hükümet olmak üzere herkesi sorumlu davranmaya çağırıyoruz," dedi.

TRAMVAY HATTININ ÇALIŞMASINI SAĞLAYAN ELEKTRİK TELİ KOPTU

Grup açıklamanın ardından bir süre oturma eylemi yaptı. Eylemin bitmesine yakın, Taksim-Tünel seferi yapan Nostaljik Tramvay hattının çalışmasını sağlayan elektrik tellerinden biri, belirlenemeyen bir nedenle koptu. Ateş çıkarıp yere düşen 600 voltluk tel, grubun ortasına düştü. Tel şans eseri kimseye zarar vermedi. Eylemciler oturma eylemini sonlandırarak telin düştüğü yerden uzaklaştı.

Çevre güvenliği alan vatandaşlar durumu BEDAŞ'a bildirerek elektrik akımının kesilmesini sağladı. Ancak grup bir süre sonra tekrar aynı yerde oturma eylemi yaptı. Yaklaşık bir saat süren oturma eylemi gerçekleştiren katılımcılar okunan marşın ardından alkışlar eşliğinde dağıldı.

GAZETECİLER BİR GÜNLÜK AÇLIK GREVİNİ BAŞLATTI

Grup'un eyleminin ardından ise 'ölüm haberi yapmak istemiyoruz' pankartı taşıyan gazetecilerin eylemi başladı. Yaklaşık 50 kişilik gazeteci grup, yerde duran tele rağmen bir günlük açlık grevi eylemini başlattı. (memurlar.net)

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2012, 20:20
YORUM EKLE