YGS'de öğrenci tuvalet ihtiyacını 'pet şişe'yle giderdi

ÖSYM'nin mevzuatına göre, öğrencinin herhangi bir şekilde tuvalete gitmesi yasak...

YGS'de öğrenci tuvalet ihtiyacını 'pet şişe'yle giderdi

Sınav sonuçlarını sekiz günde açıklayarak sürpriz yapan Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), bir sorunu çözemez durumda. Bu sorun ne geometriye, ne de havuz problemine benziyor. Hem insani, hem de riskli.

Sorun şu: Sınav anında çişi gelen bir öğrenci ne yapacak? Akla gelen ilk cevap ‘tuvalete gitmesi’ olabilir. Bu mümkün değil. Sınav güvenliği gerekçesiyle buna izin verilmiyor. Sınav kuralları gereği öğrenci salondan ayrılamıyor. Öğrencinin beraberinde bir görevli eşliğinde tuvalete gitmesi bile yasak.

Radikal'den Ömer Şahin'in haberine göre, 24 Mart günü yapılan YGS'de, Keçiören Barış Manço İlköğretim Okulu’nda 'çiş' konusunda ilginç bir olay yaşandı.

ANKARA'DA BİR ÖĞRENCİ TUVALET İHTİYACINI "PET ŞİŞE"YLE GİDERDİ

Şahin haberinde olayı şöyle aktarıyor:

"Size Ankara Keçiören’de yaşanmış gerçek bir olayı anlatayım. Tarih 24 Mart yani YGS günü. Keçiören Barış Manço İlköğretim Okulu’nda öğrenciler yerlerini alıyor. Sınavın ilerleyen dakikalarında ismi bizde saklı bir erkek öğrenci kıvranmaya başlıyor. Sınav görevlisine kısık sesle ‘çiş yapması gerektiğini’ söylüyor. Yetkili, doğal olarak kuralları hatırlatıyor. Sınav sırasında tuvalet ihtiyacı için bile salon dışına çıkılamayacağını söylüyor. Bu sözler tabii ki öğrenciyi tatmin etmiyor. Çok sıkıştığını anlatıyor. Durumun ciddiyetini göstermek için, 'Ne yani altıma mı yapayım?' diye soruyor. Okul salonunda bir telaş başlıyor. Bir tarafta ‘mevzuat’, diğer yanda altına yapmak üzere olduğunu söyleyen öğrenci. Bir ara formül olabilir mi düşüncesiyle Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) aranıyor ama çözüm bulunamıyor. Yetkililerden umudu kesen öğrenci, masasına yöneliyor. Sınav boyunca ‘lıkır lıkır’ içtiği 2 litrelik boş pet şişeyi gösteriyor. 18 yaşında bir genç olarak altına yapmamaya kararlı olduğunu gösteriyor. O anda sınıfta kısa süreli panik havası yaşanıyor. Dışardan acil bir şekilde peçete, bez getirilmesi isteniyor. Öğrenci kararlı adımlarla elindeki pet şişeyle arka duvara ilerliyor. Diğer öğrenciler hiçbir şey olmamış gibi soru çözmeye devam ediyorlar. Sınav görevlileri de yüzlerini tahtaya çeviriyor. Öğrenci ise duvara dönüyor, eline pet şişeyi alıyor ve aheste aheste işini hallediyor."

Tuvalet ihtiyacını pet şişeyle gideren öğrencinin erkek değil de kız olması durumunda sorunun nasıl çözüleceği ise muamma.  

Ömer Şahin haberinde, konuya ilişkin olarak ÖSYM’ye not bıraktığını ancak, soruların cevapsız kaldığını da aktardı.

 

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2013, 20:29
YORUM EKLE