Urfa’da 650 öğretmene soruşturma

Eğitim- Sen üyesi öğretmenler Urfa’da baskı ve soruşturmalarla karşı karşıya

Urfa’da 650 öğretmene soruşturma

Urfa’da görev yapan Eğitim- Sen üyesi 650 öğretmen hakkında idari soruşturma açıldı.

6 öğretmen açığa alınırken, aralarında 7 yöneticinin de bulunduğu 11 sendika üyesi hakkında Siverek Kaymakamlığı tarafından idari ve adli soruşturma başlatıldı.

Konuya ilişkin DİHA’ya değerlendirmelerde bulunana Eğitim- Sen Urfa Şube Eş Başkanı Mehmet Keklik, anti-demokratik uygulamalar ve baskılar sendikayı yıldırmaya çalıştıklarını söyledi.

'MEVZUATI BİR KENARA KOYDULAR'

Bakanlık müfettişleri tarafından yaptıkları demokratik eylem ve etkinliklerin sendikal etkinlik olmaktan çıkarılmak istendiğini savunan Keklik, üyelerinin kurum müdürleri, okul müdürleri, ilçe ve il milli eğitim müdürleri ile ortak bir şekilde makam odalarına götürülerek hükümete yakın Eğitim Bir Sen'e üye yapılmak istendiğini öne sürdü.

Sendikalarına bağlı 3 eğitim emekçisinin Kürtçe konuştukları için soruşturma ve sürgüne yollandığı Siverek’te, Kaymakam Vural Karagül'ün, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'gerektiğinde mevzuatı bir kenara koyun' sözüne biat ettiğini söyledi.

 Üyelerinin Kaymakamlığa çağrıldığını ve tehditvari bir şekilde sorgulandığını savunan Keklik, "Bir suç varsa burası bir hukuk devleti ise savcılar, hakimler devreye girer. Bu arkadaşlarımız ile ilgili gerekli soruşturma başlatılır. Kaymakam'ın bu tarzı ilçe özelinde ciddi sorunlara yol açıyor" dedi.

İfadeye çağırıldığında “Yaşasın halkların kardeşliği demişsiniz, burada ne demek istediniz? “Cizre’ye, Silopi’ye  ses ver” demişsiniz.  “Burada ne demek istediniz?" gibi sorularına maruz kaldıklarını söyledi.

Kendilerinden sadece ek dersler ve özlük hakları çerçevesinde hareket edilmesinin istendiğini vurgulayan Keklik, "Cizre, Silopi yanarken biz emek örgütleri olarak bu bizim sorunumuz değil diyemeyiz.

“Orada binlerce öğrencimiz, eğimci arkadaşımız mağdur oldu, yerinden yurdundan oldu. Öğrencilerimiz öldü. Böylesi bir durumda bir emek örgütü nasıl olurda bu benim sorunum değildir diyebilir. Bu birincil derecede bizim sorunumuzdur. Evrensel hukuk çerçevesinde şehirler bombalanırken öğrencilerimizin okulları boşaltılırken bizler sessiz duramayız" ifadelerini kullandı.

(Kaynak: DİHA)

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2016, 11:06
YORUM EKLE