28 Ağustos 2015 Cuma 09:05
Mardin Belediyesi'nden Kürtçe, Arapça, Süryanice çocuk kitapları

Mardin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Dairesi Başkanlığı tarafından Kürtçe, Arapça ve Süryanice kitap basıldı.

Araştırmacı Yazar Mahmut Barık, Süryani Yazar Eliyo Maria Aydın’ın hazırladığı 3 dilde çocuk hikayeleri adlı 10 kitaptan oluşan kitap seti Mardin Büyükşehir Eş Başkanı Ahmet Türk ve Februniye Akyol Akay tarafından kreş öğrencilerine dağıtıldı.

Bazı kreş öğrencileri, öğretmenleri ile birlikte Mardin Büyükşehir Belediyesi eş başkanlarını ziyaret etti.

Kitap dağıtım öncesi bir konuşma yapan Mardin Büyükşehir Eş Başkanı Ahmet Türk, birkaç gün sonra 1 Eylül Dünya Barış Günü'nün kutlanacağını belirtti. Türk, ”Biz biliyoruz yarın torunlarımız, çocuklarımız daha aktif, gerçekten de sürece uygun, demokrasiye uygun bir çalışmanın içerisinde olacaklar. Biz burada çocuklarımızın geleceğini güvence altına almak için mücadele ediyoruz. Ben bütün halkların Dünya Barış Günü'nü kutluyorum. Barışa giden yolun açılması, barışa giden yolun gerçekten bu engelleyici tavırlardan kurtarılması konusunda bize daha büyük görevler düşüyor. 3 dilde hazırlanan çocuk hikayeleri çocuklarımızın eğitimine büyük katkı sağlayacaktır.” dedi.

Mardin Belediyesi Eş Başkanı Februniye Akyol Akay ise Dünya Barış Günü'ne yaklaşırken söylenecek çok şeyler olduğunu belirtti. Akay, şunları kaydetti: "Barışa en çok ihtiyacımız olan dönemdeyiz. Ülkemizde sıçrayan bir savaş söz konusu. Mardin’de tüm taraflara barış çağrısı yapıyoruz. Barış esas barışta yaşamayı hak eden çocuklarındır, çocukla anlamlıdır. Belediyemizin çalışması olan kitapları hediye edeceğiz çocuklara. Çok dilli bu kitap seti, çocuklarımızın eğitimi için önemli bir çalışma.”

Öğretmenleri ile birlikte Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanlarını ziyaret eden minik öğrenciler daha sonra içerisinde 2 adet Süryanice, 2 adet Arapça, 6 adet Kürtçe hikaye kitabı bulunan setleri eş başkanların elinden aldı.

Son Güncelleme: 28.08.2015 09:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
dimitri 2015-08-28 12:17:24

nice hamarat cizen yazan resim yapan insan var dillere hakim insanlar var onlari böyle calismalarda cagirmak lazim

Misafir Avatar
zurna 2015-08-28 13:16:06 @dimitri

bundan 10 sene evvel bunlar hayaldi. devlet size iyi niyetle verdi. hakkınızdı aldınız.. ama siz hiç yetinmeyensiniz. gözünüz ülkeyi bölmekte. kürtler kardeşimizdir. senin gibiler ise düşmanımız. benim onca kürt kardeşim var aynı düşünen. bu yüzdendir ki sizin gibileri aralarında barındırmak istemiyorlar. pis pkk lı anladınmı ?

Beğenmedim! (1)
Avatar
dimitri 2015-08-28 17:57:33

zurna denen ückaatci ben kürdistan isci partili oldugumu söyledigimi hatirlamiyom nereden uydurdun fikirlerim kendi orijinal fikirlerim seninki gibi zavalli degil. haddini bil.