07 Haziran 2012 Perşembe 13:12
Kadınlar her yerde sokağa çıkmaya hazırlanıyor

Kürtaj hakkında erkek Başbakan konuştu, erkek Sağlık Bakanı konuştu, erkek Diyanet İşleri Başkanı konuştu, bütün erkeklerin bu konuda çok şey bildiği ortaya çıktı, şimdi biraz da kadınlar konuşacak. Ama sokaklarda…

 

"Kürtaj haktır, karar kadınların!" diyen kadınlar Türkiye’nin farklı yerlerinde çeşitli eylemlere hazırlanıyor. İşte o çağrı:

 

Kürtaj Haktır, Karar Kadınların!

 

Sevgili Kadınlar,

 

Bizler, Kürtaj hakkımızın geri almaya kalkanlara dur demek için Türkiye’nin her yerinde bir araya geliyoruz. Polis müdahalesiyle karşılaşıyor, tartaklanıyor, gözaltına alınıyor ama ısrarla, çoğalarak bedenlerimize, hayatlarımıza müdahale edilmesine karşı çıkıyoruz.

 

Karşı çıkıyoruz. Çünkü kürtaj değil, kürtaj yasağı cinayettir. Sağlıksız koşullarda kürtaj yaptırmak zorunda kaldığı için yılda seksen bin kadını kaybediyoruz. Ücretsiz, sağlıklı, güvenli doğum kontrol ve kürtaj hizmeti sağlanmadığı, kürtaj yasaklandığı, doğum kontrolü sadece kadınların üzerine yıkıldığı için yılda seksen bin kadını kaybediyoruz. Kürtaj yasağı kadınları “merdiven altlarında” ölüme terk etmek, daha çok kadını kaybetmek demek olacağı için karşı çıkıyoruz.

 

Karşı çıkıyoruz. Çünkü Bedenimiz, Cinselliğimiz ve Doğurganlığımız Başbakan ya da Koca ya da Hoca, hiç kimse tarafından denetlenemez. Kilise-Mutfak-Çocuk ya da 3 -5 Çocuk ya da Fıtrat-Yaradılış diyerek bizi eve göndermeye ve hapsetmeye yeltenen bıyıklı siyasetçilerin yüzlerce yıllık tahayyüllerine karşı çıkıyoruz.

 

Karşı Çıkıyoruz. Çünkü Kürtaj değil Uludere katliamdır. Günde beş kadının savcılıklara, karakollara başvurduğu halde korunmaması ve devletin bilgisi dâhilinde öldürülmesi katliamdır. Kadınların, çocukların sağlığı, can güvenliği, yaşam haklarının değil dini referansları bile muğlak olan “cenin haklarının” dillere pelesenk edilmesine karşı çıkıyoruz.

 

Bizler, 8 Haziran Cuma akşamı Kürtaj Haktır, Karar Kadınların demek üzere buluşuyoruz.

 

İstanbul’da; Galatasaray Meydanı’nda saat: 20:00 -23:00 arası oturma eylemi.

 

Adana’da; 19:30’da 5 Ocak Meydanında buluşma ve İnönü Parkına yürüyüş ve orada 23:00’e kadar oturma eylemi.

 

İzmir’de; 19:00’da Fuar Lozan kapısında buluşma, Kıbrıs Şehitliğe yürüyüş ve orada oturma eylemi.

 

Çanakkale’de; 19:00 – 19:45 arası Salı Pazarı’ndan Cumhuriyet Meydanı’na yürüyüş. 24:00’de kadar orada oturma eylemi

 

Antalya’da; 19:30-20:30 arası, Attalos’da oturma eylemi.

 

Sinop’da; 19:30’da Kesk Lokalin’de buluşma ve Uğur Mumcu Meydanı’na yürüyüş ve orada 20:00-21:30 arası oturma eylemi.

 

Ankara, Bursa, Antalya, Bodrum, Trabzon, Van, Diyarbakır, Hatay, Ayvalık, Söke, Eskişehir, Mersin ve daha birçok ilde daha eş zamanlı yürüyüş ve oturma eylemleri yapılacaktır. (saat ve mekanlar gün içerisinde belli olacaktır.)

 

Hepinizi bizimle birlikte karşı çıkmaya, yasakçı, denetçi, kadın düşmanı politikalara yol vermemeye çağırıyoruz.

 

İletişim: kurtajhaktirkararkadinlarin@gmail.com

Son Güncelleme: 08.06.2012 17:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.