1915 anısına İstanbul'da konser

Ermeni Soykırımı'nın 100. yılında, katledilen Ermeni aydınların, şairlerin ve yazarların anısına İstanbul'da konser düzenleniyor

1915 anısına İstanbul'da konser

Anadolu Kültür, Kalan Müzik işbirliği, Calouste Gulbenkian Vakfı, Fineco ve Project 2015 desteğiyle, 22 Nisan Çarşamba akşamı, 1915 anısına ‘In Memoriam | 24 Nisan’ başlıklı bir konser düzenlenecek. Konser, İstanbul Kongre Merkezi’nde, 20.30’da başlayacak.

1915 Ermeni Soykırımı’nda tutuklanan, sürgüne gönderilen ve katledilen Ermeni aydınların, şairlerin ve yazarların anısına düzenlenecek gecede Kardeş Türküler, Ara Dinkjian ve Onnik Dinkjian, Erkan Oğur, Ertan Tekin, Hasmik Harutyunyan, Karine Hovhannisyan, Haig Yazdjian, Şahan Arzruni, Erman İmayhan, Eileen Khatchadourian, Henning Schmiedt, Haïg Sarikouyoumdjian, Gaguik Mouradian, David Mayoral ve Jordi Savall sahne alacaklar.

Zülfü Livaneli'nin "Hommage to Gomidas" bestesi ise ilk kez bu gecede icra edilecek. Gecede ayrıca Ermeni şair ve yazarların eserlerinden okumalar da yer alacak.

Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala, bu konserle 100 yıl önce tutuklanarak ölüme gönderilen aydın, yazar ve şairlerin seslerini duymaya, duyurmaya çalışacaklarını söylüyor:

"100 yıl önce bu tarihte İstanbul'daki Ermeni aydınlar, yazarlar ve şairler son kez yataklarında rahat uyudular. Ertesi gece kapıları vuruldu ve ölüm yolculuğu başladı. Sonuçta, Ermeniler katledilirken, İstanbul'da, Trabzon'da, Harput'ta, Diyarbakır'da ve Van'da, ülkemizin dört bir köşesinde, bu toprakların bizi besleyen en güçlü kültür katmanlarından birisi de yok oldu. Onlar kalsaydı, bugün geri kalmış diye görülen birçok kentte yazarlar, şairler, sanatçılar yetişecek, sanatseverler yaşayacaktı. "

Kalan Müzik'in kurucusu Hasan Saltık ise "100 yıl önce yapılanlardan hesap sorulmuş olsaydı, belki Dersim de, 6-7 Eylül de, Kahramanmaraş da, Sivas katliamı da yaşanmayacaktı" diyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2015, 16:52
YORUM EKLE