Türkiye'nin Suriye'ye ihracatı yüzde 100 arttı

İhracatı artan ürünler arasında elektrik elektronik satışları en üstte yer alıyor

Türkiye'nin Suriye'ye ihracatı yüzde 100 arttı

Türkiye İhracatçılar Meclisi Ağutos ayı ihracat rakamlarına göre Türkiye'nin Suriye'ye olan ihracatı Ağustos ayında bir önceki ay aynı aya oranla %99.5 arttı.

TİM verilerine göre Türkiye'nin Suriye ihracatında en büyük sıçrayışı yapan sektör makine ve aksamalrı oldu.

Ayşegül Akyarlı Güven'in The Wall Street Journal'da yer alan haberine göre bu sektörün Suriye'ye ihracatı yüzde 448 artış gösterdi.

Elektrik elektronik satışları yüzde 322.2 yükselirken iklimlendirme ihracatı ise yüzde 265 büyüdü. Kimya ve kimyevi maddeler sektörün Suriye ihracatı ise %150 yükseldi.

Bir önceki yıl aynı yılla karşılaştırıldığında Ağustos ayında Suriye'ye ihracatı en negatif etkilenen sektörler -%51 ile demir ve demir dışı metaller oldu. Ülkeye ağaç mamülleri ihracatı ise yüzde 46 azaldı.

Türkiye'nin yaptırımlarla gündeme gelen Rusya'ya ihracatı ise 2014'ün tüm aylarında bir önceki yıl aynı dönem ile karşılaştırıldığında negatif seyretti.

Rusya'ya ihracat Ağustos ayında yüzde 14 düştü. En fazla ihracat kaybı yaşayan sektör yüzde 98.8 ile gemi ve yat sektörü oldu. Taşıt araçları yüzde 52 düşerken ülkeye değerli maden ihracatı ise yüzde 42.7 azaldı.

Rusya'nın yıllık 2.2 milyar dolarlık yaş meyve sebze alımı yaptığı AB ve ABD'den gıda ithalatına kısıtlamalar getirmesiyle Rusya ihracatta Türkiye'ye yöneldi.

Bu yönelim sonucunda iki ülkeden heyetler şu an için görüşme aşamasında. Türkiye'nin Rusya'ya yaş sebze meyve ihracatı Ağustos ayında bir önceki aya gore yüzde 41 düşüş gösterdi.

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2014, 13:15
YORUM EKLE