FED'in açıklaması doları son 5 ayın zirvesine çıkardı

Erken faiz artırımına gidilebileceği ifade edilmişti...

FED'in açıklaması doları son 5 ayın zirvesine çıkardı

Amerikan Merkez Bankası FED'in toplantı tutanaklarında istihdam piyasasındaki iyileşme halinde erken faiz artırımı gelebileceğine yönelik ifadeler doları son 5 ayın zirvesine yükseltti.

Dolar 2.19 TL sınırına dayanarak 2.1890 TL'yi gördü.

FED'in son Açık Piyasa Komitesi toplantısının tutanakları yayınlandı. Tutanakların açıklanmasının ardından 2.18 TL'nin üzerine çıkan dolar bu sabah da 2.1890 TL'yi görerek son 5 ayın zirvesini gördü. 2.1860 TL'den işlem gördü.

FED ekonomi ve işgücü piyasasında yaşanan olumlu gelişmelere rağmen, ekonomik görünümünde belirsizliğin devam ettiğini ifade etti.

FED toplantısında sıfıra yakın olan faiz oranın artırılmasının şu an için erken olduğu belirtildi. FED, 29-30 Temmuz tarihleri arasında yaptığı toplantıların tutanaklarını yayınlandı.

Tutanaklara göre, FED, üyeleri, faiz artırımı konusunda fikir birliğinde uzlaşamadı. Ancak, ekonominin beklentilerden daha kısa sürede geliştiği konusunda görüş birliği sağlandı. Tutanaklarda faiz artırımı hakkında bir önceki tutanakla göre daha açık ifadeler yer alması doları yükseltti. Tutanakların açıklamasının ardından dolar uluslararası piyasalarda 2.1850 TL’ye FED Başkanı Janet Yellen kadar tırmandı.

ABD'de dün açıklanan FED toplantı tutanaklarında makroekonomik verilerin beklentilerden daha iyi geldiği notu ve üyelerin faiz artırımı ile ilgili tartışmaları parasal genişlemeden çıkış ve faiz artırım sürecinin tahmin edilenden önce başlayabileceğine ilişkin algıyı artırırken, piyasalar bugün başlayacak Jackson Hole toplantısını ve açıklanacak makroekonomik verileri takip edecek.

Analistler, Jackson Hole toplantısında yarın konuşma yapacak FED Başkanı Janet Yellen'in söylemlerinin piyasanın yönü üzerinde belirleyici olacağını belirterek, dolar endeksinin yaklaşık bir yılın en yüksek seviyesine yükseldiğine dikkati çekiyor.
 

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2014, 17:37
YORUM EKLE