Yunanistan'da 'ırkçı' partiye seçim vizesi

Altın Şafak birçokları tarafından neo-nazi bir örgüt olarak tanımlanıyor...

Yunanistan'da 'ırkçı' partiye seçim vizesi

Yunanistan'da Yüksek Mahkeme aşırı sağAltın Şafak partisinin bu ay yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılabileceğine karar verdi.

Altın Şafak hakkında halen ceza soruşturması yürütülüyor.

Partinin lideri de dahil 6 milletvekili cinayet, kundaklama ve haraç suçlamalarıyla tutuklandı ve halen cezaevinde yargı önüne çıkmayı bekliyorlar.

Parti Yunanistan parlamentosuna ilk olarak göç ve işsizlik konularının kamuoyu gündeminde öne çıktığı 2012 yılında girmişti.

Altın Şafak birçokları tarafından neo-nazi bir örgüt olarak tanımlanıyor.

GAMALI HAÇ

Partinin amblemi Nazilerin gamalı haçına benziyor ve üyeleri Nazi selamının bir benzerini yapıyorlar. Parti ise ısrarla Nazi ideolojisini benimsemediğini söylüyor.

Tarihinde yedi yıllık bir askeri diktatörlük de bulunan Yunanistan'ın hükümeti, Altın Şafak'ın kapatılması çağrılarına demokrasiyle bağdaşmadığını söyleyerek direndi.

Yapılan son kamuoyu yoklamaları Altın Şafak'ı iktidardaki muhafazakar Yeni Demokrasi ve solcu Syriza ittifakı'nın ardından üçüncü sıraya koyuyor.

25 Mayıs'da yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Yeni Demokrasi ve Syriza başabaş görünüyorlar.

CİNAYET SUÇLAMALARI

Altın Şafak lideri Nikalaos Mihaloliakos partisinin cezaevinde yargılanmayı bekleyen 6 milletvekilinden biri.

Milletvekilleri anti faşist bir müzisyenin öldürülmesiyle ilgili olarak tutuklanmışlardı.

Ayrıca Altın Şafak ile ilintili olduğundan şüphelenilen iki kişi geçen yıl Pakistanlı bir göçmenin bıçaklanarak öldürülmesinden yargılanıp ömür boyu hapse mahkum edildiler.

Partinin 18 milletvekilinden hiç biri Avrupa seçimlerinde aday değil. AFP gösterilen adaylardan ikisinin emekli subay olduğunu bildiriyor. (BBC Türkçe)

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2014, 10:10
YORUM EKLE