YPG’den Şeyh Maksut ve Kobani açıklaması

YPG, Şeyh Maksut mahallesine dönük saldırıların devam ettiğini, IŞİD’in Kobani’ye saldırdığını açıkladı

YPG’den Şeyh Maksut ve Kobani açıklaması
YPG (Yekîneyên Parastina Gel – Halk Koruma Birlikleri) Basın Merkezi yazılı bir açıklama yaparak, Halep’in Kürtlerin yoğunlukla yaşadığı Şeyh Maksut mahallesine dönük cihatçı grupların saldırılarının devam ettiğini, IŞİD’in ise Kobani’ye saldırdığını duyurdu.

YPG açıklamasında şunlara yer verildi:

ŞEYH MAKSUT

“*Lîwaa Sultan Murad, Ehrar El-Şam, Furqeya 16’an, Lîwaa El-Fetih, Lîwa Siltan Mihemed El Fetêh, Arteşa El Mucahidîn, Suwar El Şam, Ehrar Suruye, Cepha El Şamiye, Siqor El Cebel, Firka 101, Foc Alewal, Cephe El Tirkmen, Tabûrên Ebû Emera, Arteşa Al Îslam, Kombûna Festeqim Kema Emert, Lîwa 13emîn, Firqa El Şemaliye ve Tabûrên Nûreddîn Zenkî çetelerinin Halep’in Şeyh Maksut mahallesine yönelik düzenlediği ortak saldırılar devam etmektedir.

Çete grupları son 24 saat içerisinde Seken Şebab, Eşrefiye ve Muhaberat Caddesi bölgelerinden Şeyh Maksut mahallesine yönelik havan ve cehennem toplarıyla bombardıman düzenlemiştir. Bu saldırılar yanında Muhaberat caddesi bölgesinden sızma girişiminde bulunan çete gruplarıyla güçlerimiz arasında çatışmalar yaşanmıştır. Bu çatışmaların sonuçları netleştirilememiştir.

KOBANİ

*18 Nisan günü değişik saatlerde IŞİD çeteleri Aşağı Cerablus’taki mevziilerinden Kobani’ye bağlı Şêxler kasabası, Qereqozax, Zormixar ve Girê Sor köylerine füze ve ağır silahlarla saldırılar düzenlemiştir.

Çete grupları 10.00 ile 14.00 saatleri arasında da Tişrîn barajının doğusuna yönelik ağır silahlarla bir saldırı düzenlemiştir.

TSK

*Türk Ordusunun Rojava sınır hattında düzenlediği saldırılar devam etmektedir. Bu saldırılar kapsamında Türk Ordusu 18 Nisan günü Kobani’nin doğusunda bulunan Koran, Qeremox ve Xêrebistan köyleri sınır bölgesinde sivil halka yönelik saldırılar düzenlemiştir. Bu saldırılarda 1 sivil yurttaşımız şehit düşmüş, 1 sivil yurttaş da yaralanmıştır.”

Öte yandan YPG, dün de (18 Nisan) Türkiye’nin Kobani’nin doğusunda bulunan 3 köye yönelik saldırı düzenlediğini, saldırı neticesinde 1 sivilin yaşamını yitirdiğini, 1 sivilin de yaralandığını duyurdu.

16 Şubat’tan bu yana Şeyh Maksut’a yönelik süren saldırılarda 100’ün üzerinde kişi yaşamını yitirdi.

(Kaynak: ANHA)

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2016, 16:03
YORUM EKLE