"Türkiye ile üyelik müzakereleri durdurulsun"

Hrıstiyan Sosyal Birlik Partisi’nin Genel Sekreteri Andreas Scheuer, Türkiye ile AB üyelik müzakerelerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu

"Türkiye ile üyelik müzakereleri durdurulsun"

Almanya’da koalisyon ortağı Hrıstiyan Sosyal Birlik (CSU) partisinin Genel Sekreteri Andreas Scheuer, Focus dergisine verdiği demeçte, Avrupa Birliği ve Türkiye arasındaki üyelik müzakerelerinin derhal durdurulmasını istedi.

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’sinin aydınlanmış Avrupa'dan giderek uzaklaştığını” kaydeden Scheuer, “Erdoğan'ın kabul edilemez provokasyonları haftadan haftaya artıyor. Bu nedenle bunun tek bir gerçek sonucu olabilir: Türkiye ile AB üyelik müzakerelerinin derhal sonlandırılması gerek” ifadelerini kullandı.

Scheuer'den önce de Avrupa Parlamentosu'ndaki en büyük grup olan muhafazakar EVP'nin Başkanı Manfred Weber (CSU) devam eden üyelik müzakerelerinin durdurulmasını talep etmişti.

Sosyal Demokrat Parti Meclis Grubu dış politika sözcüsü Niels Annen ise buna karşı çıkarak, “Kapılarımız açık kalmalı. Şu anki anayasada bu tamamıyla açık bir şekilde ifade ediliyor” ifadelerini kullanmıştı.

Türkiye ile AB üyelik müzakereleri 2005 yılında başladı. AB ve Türkiye, mart ayında mülteci anlaşması konusunda uzlaştı. Anlaşma kaçak yollardan Yunanistan'a gelen sığınmacıların Türkiye'ye gönderilmesini içeriyor. Bunun karşılığında ise Türkiye'ye vize serbestisi öngörülüyor.

(Kaynak: Deutsche Welle)

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2016, 12:45
YORUM EKLE