19 Haziran 2015 Cuma 20:56
Tsipras: Bizler deniz kenarında yaşayan insanlarız, bu fırtınadan korkmuyoruz!

Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras, sözde Yunanistan sorununun, tüm Avrupa Birliği’nin sorunu olduğunu belirterek, "Şu anda bir fırtınanın ortasındayız. Ancak bizler deniz kenarında yaşayan insanlarız, bu fırtınadan korkmuyoruz" dedi.

St. Petersburg’ta düzenlenen Uluslararası Ekonomi Forumu'nda konuşan Tsipras, Yunanistan’ın ekonomik anlamda yaşadığı "fırtına" nedeniyle, güvenli bir liman bulması gerektiğine işaret etti. 

'AB ARTIK DÜNYANIN MERKEZİNDE DEĞİL'

Ukrayna’da yaşanan krizin, Avrupa’da bir istikrar olmadığını gösterdiğini belirten Tsipras, Rusya’nın Yunanistan’ın en önemli ortaklarından biri olduğunu kaydetti. Rusya’nın küresel etkinliğinin giderek arttığına dikkati çeken Tsipras, "Dünyanın ekonomi merkezleri artık değişiyor. Artık dünyanın merkezinde olmadığımızı anlamamız lazım" diye konuştu.

YUNANİSTAN İÇİN ACİL TOPLANTI ÇAĞRISI

Öte yandan, Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk Yunanistan konusunda Euro Bölgesi liderlerini acil toplantıya çağırdı.

Yunanistan’ın borç kriziyle ilgili bir haftadır süren müzakerelerde anlaşmaya varılamadığı açıklanmış, görüşmelerde ilerleme kaydedilemediği bildirilmişti. AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Avrupalı 19 lideri Pazartesi günü Yunanistan ile görüşmelerde mesafe kaydedilebilmesi için acil toplantıya çağırdığını açıkladı.

Yunanistan’ın durumunun gittikçe kritik bir hal aldığını öne süren Tusk’ın, 4 aylık görüşmelerin henüz anlaşmayla sonuçlanmadığını ifade ettiği açıklamasında, dünkü Avro Bölgesi toplantısında çözüm aşamasındaki kilit noktanın aşılamadığını, oynanan oyunun tehlikeli olduğu ve bunun için zaman kalmadığı iddia edildi.

Pazartesi sabahı yapılacak olan toplantının amacının herkesin birbirinin pozisyonunu ve aldığı kararların sonuçlarını görmesi olduğu ifade edilen açıklamada; Yunan hükümetinin devam eden desteğin sürmesi doğrultusunda iyi bir teklifi ya da yükümlülüğünü yerine getirmemeyi tercih edebileceği vurgulandı. Tusk açıklamasında bu kararın tamamen Yunanistan’ın kararı olacağını, sorumluluğun Yunanistan’a ait olacağını öne sürerken, önlerindeki bir kaç günün bu doğrultuda etkin bir biçimde kullanılması gerektiğini söyledi.

Pazartesi günü gerçekleştirilmesi beklenen zirveye Almanya başbakanı Angela Merkel de katılacak. (Ajanslar)

Son Güncelleme: 19.06.2015 20:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.