Trump'dan 'ırksal fişleme' önerisi

İslam karşıtı görüşleri ile bilinen Trump, camilerin gözetim altında tutulmasını da talep ediyor

Trump'dan 'ırksal fişleme' önerisi

ABD’de Cumhuriyetçilerin müstakbel başkan adayı Donald Trump, “Fişleme konusunda kafa yormak ve bu konuya cidden eğilmek zorundayız. Diğer ülkeler örneğin İsrail de bu yöntemi kullanıyor” ifadelerini kullandı.

Trump Orlando’daki bir kulübe düzenlenen saldırıya ilişkin olarak dün Amerikan televizyonundaki bir tartışma programına katıldı.

Trump, ABD'de polisin şüphelileri ten rengine, dinine, milliyetine ya da etnik kökenlerine göre sınıflandırması yöntemi üzerinde düşünülmesi gerektiğini söyledi.

İslam karşıtı görüşleri ile tepki çeken sağ popülist emlâk milyarderi Trump, camilerin gözetim altında tutulmasını da talep ediyor.

Cumhuriyetçilerin başkan adayı olmasına kesin gözüyle bakılan Trump, Fransa’da camilerin gözetim altında tutulduğuna, hatta bazılarının kapatıldığına dikkat çekiyor.

Amerikan CBS kanalının “Face the Nation” adlı programında “Bu talebiniz ülkedeki Müslümanların fişlenmesi anlamına mı geliyor” diye sorulduğunda Trump, ABD’nin “ülke olarak” bu hususu düşünmesi gerektiğini açıkladı.

Trump, “Fişleme konusunda kafa yormak ve bu konuya cidden eğilmek zorundayız. Diğer ülkeler örneğin İsrail de bu yöntemi kullanıyor” ifadelerini kullandı ve sözlerine şöyle devam etti: “Biliyor musunuz, aslında ben bu fişleme konseptini beğenmiyorum ama bu konuda sağlıklı düşünmemiz gerekiyor. Sağlıklı düşünme yeteneğimizi kullanmıyoruz.”

Donald Trump, Orlando’da Afgan kökenli bir saldırganın düzenlediği ve 49 kişinin hayatını kaybettiği olaydan sonra dış ülkelerden Müslümanların ABD’ye giriş yapmasının geçici olarak yasaklanmasını da talep etmişti.

Apple'ın finans desteğini geri çekmesinin Cumhuriyetçiler açısından büyük bir kayıp olmadığı, ancak gittikçe daha fazla sayıda büyük firmanın desteğini ya azalttığı, ya da tamamen durdurduğu bildiriliyor.

(Kaynak: Deutsche Welle)

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2016, 11:14
YORUM EKLE