07 Eylül 2016 Çarşamba 16:28
Rusya'dan Türkiye'ye: Suriye'yi daha da istikrarsızlaştıracak eylemlerden kaçının

Rusya Dışişeri Bakanlığı, Fırat Kalkanı opersayonu ile ilgili yaptığı açıklamada Türkiye'yi uyardı. Açıklamada, Türk ordusunun desteklediği ÖSO'nun Suriye'deki ilerleyişinden duyulan rahatsızlık dile getirildi ve bu ilerleyişin ülkedeki askeri ve siyasi durumu da daha da kötüleştirebileceği vurgulandı.

Rus Dışişleri'nden yapılan açıklamada, 'Türk askerleri ve destekledikleri silahlı muhalif güçlerin Suriye'deki operasyonu genişletmesinden derin endişe duyulduğu' belirtildi.

Türkiye'nin eylemlerini, Suriye'nin meşru hükümetinin izni ve BM Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) onayı olmadan gerçekleştirdiği belirtilen açıklamada, "Bu nedenle bu eylemler Suriye'nin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü şüphe altında bırakıyor. Şam'ın bu konudaki tavrı adil ve uluslararası hukuk açısından haklıdır" denildi.

'TÜRK TARAFINI SURİYE'DE SEÇİCİ OLMAYA ÇAĞRIYORUZ'

Rus Dışişleri: Türk tarafını Suriye'de seçici olmaya çağırıyoruz Açıklamada "Türkiye'nin eylemlerinin, Suriye'deki- zaten hiç kolay olamayan- askeri ve politik durumu daha da karmaşıklaştırabileceğine ve bu ülkedeki ateşkesin sağlamlaştırılmasına, insani durumun iyileştirilmesine ve krizin aşılmasına yönelik uluslararası çabalara olumsuz etki edebileceğine inanıyoruz" ifadelerine yer verildi. Ayrıca "Ankara'ya bu görevleri, kısa vadeli askeri-taktik amaçların üstünde tutması ve Suriye'deki durumu daha da istikrarsızlaştırabilecek her türlü adımdan kaçınması çağrısında bulunuyoruz" vurgusu yapıldı.

KAYNAK: SPUTNİK 
 

Son Güncelleme: 08.09.2016 11:24
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.