02 Ağustos 2011 Salı 14:35
'Ne kadar da ikiyüzlü bir imparatorluk'

CARACAS - Kemoterapi gördüğü için saçlarını kesen Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, kameralar karşısına çıktı.

Hugo Chavez, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin, ülkesinin verdiği destekten ötürü kendisine teşekkür mektubu gönderdiği söyledi.

Chavez, Venezuela'nın Libyalı muhalifleri tanımayacağını belirterek, Kaddafi'ye mücadelesinde sıkı durması çağrısında bulundu.

Hugo Chavez, Kaddafi'ye çok saygı duyduğunu ifade ederek, "Orada direniyor. Çok yaşa Libya" dedi.

Venezuela Devlet Başkanı, Kaddafi'nin mektubunda, "Libya halkına destekte soylu tutumunuza, aynı zamanda Latin Amerika ile Karayipler'in devrimcilerine ve liderlerine çok değer veriyorum. Bu desteğin süreceğine inanmayı ümit ediyoruz" ifadelerini kullandığını kaydetti.

Chavez, aynı zamanda NATO'nun Libya operasyonunu kınayarak, Kuzey Afrika ülkesindeki Ulusal Geçiş Konseyi'ni "bir grup terörist" sözleriyle nitelendirdi.

'İKİ YÜZLÜ İMPARATORLUK'

ABD'nin ve Avrupa ülkelerinin, böyle bir grubu nasıl tanıyabildiklerini sorgulayan Chavez, benzer bir isyanın İspanya'da veya ABD'de patlak vermesi durumunda dünya güçlerinin ne yapacaklarını sordu.

ABD hükümetini işaret eden Hugo Chavez, "Ne kadar da ikiyüzlü bir imparatorluk" dedi.

Chavez konuşmasında, ABD'nin bütçe sorunlarına da değinerek, ABD Başkanı Barack Obama'nın borca ihtiyacı olabileceğini söyledi.

ABD’DEN ÇAĞRI

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mark Toner, Chavez’den koltuğu bırakması konusunda Kaddafi’yi ikna etmesini istedi.

Sözcü Toner, "Kaddafi'yi iktidarı bırakmaya ve demokratik bir geçişi sağlamaya teşvik etmesini dilerim" dedi.

NTVMSNBC

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.