21 Aralık 2015 Pazartesi 09:14
Mesut Barzani: PYD'nin yaptığını işgalciler bile yapmamıştır
17 Aralık'ta Rojava’nın Cizire kantonundaki Gırke Lege kentinde Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) tarafından planlanan Kürdistan Bayrağı Günü yürüyüşüne, asayiş güçleri tarafından tazyikli suyla müdahale edildiği iddia edildi.

Barzani'ye yakın Rudaw
'ın haberine göre, asayiş güçleri, 200 metre uzunluğundaki bir Kürdistan bayrağının açıldığı etkinliğe 3 itfaiye aracıyla tazyikli su sıktı, kitleyi ablukaya alıp, bayrak töreninin yapılmasına engel oldu. Ayrıca kutlamaya katılan çok sayıda kişinin gözaltına alındığı iddia edildi. Müdahale sonrası tören yarım kaldı.
 
BARZANİ: BİRGÜN PİŞMAN OLACAKLAR

Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani, 17 Aralık Kürdistan Bayrağı Günü’nde, Rojava’da yapılan müdahale konusunda, PYD kanton yönetimi için, “Birgün pişman olup, utanacaklar” dedi.
 
Kürdistan Bölgesi Başkanlığı’nın web sitesinde yayımlanan açıklamada, Mesut Barzani, 17 Aralık Kürdistan Bayrağı Günü’nde yapılan saldırıya uğrayan Suriye Kürt Ulusal Konseyi’ne, “bir Kürt ferdi olarak” teşekkür ettiğini bildirdi.
 
Barzani, “Sözde Kürt olan bu kişilerin bütün çabasına rağmen, bayrağın yere düşmesine engel olmanız takdire şayandır. Kürt olduklarını iddia eden bu grupların yaptığını, işgalciler bile yapmamıştır. Bir gün pişman olup utanacaklar” dedi.

CİZİRE KANTONU: ROJAVA'NIN ASAYİŞİNİ BOZDURMAYACAĞIZ

Kürdistan Bölgesi Başkanı Barzani'nin bu sözlerine ise Cizire Kantonu'ndan bir yanıt geldi. 
 
Cizire Kantonu İçişleri Komisyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Hiç kimsenin Kürdistan Bayrağı’nı bahane ederek Rojava’nın asayişini bozmasına izin vermeyeceğiz. Güney Kürdistan, Kanton’un işlerine müdahale etmesin” ifadeleri kullanıldı.
 
Açıklamanın devamında, “Bazı çevreler, Kürdistan Bayrağı’nı yasadışı faaliyetleri için bahane haline getiriyor. Her toplantı veya gösteri için resmi izin alınmalıdır. Güney Kürdistan, ortalığı karıştıran ve Rojava’daki halkı arasında fitne çıkarmaya çalışan kişilere destek veriyor. Kürdistan Bölgesi bu tavrından geri adım atıp düzeltmeye gitmelidir ki Rojava’daki yapılar arasında fitne çıkmasın!” denildi.

Olay günü yaşananlar kameraya böyle yansıdı: 
Son Güncelleme: 21.12.2015 09:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
ciwan 2015-12-21 18:56:08

Bu xirpo teyibin soytarisi olmuş. Sen kim oluyorsun xidpo teyib ker doğan hapşiriyor sen nezle oluyon. Artık sdnds bitmişsin çünkü sen faşit olmuşsun ve kurt halkına ihanet ediyorsun berzu zirposu.

Avatar
dimitri 2016-03-15 12:35:39

kurdno bi milliyetci olun be devlet kurun