Latin Amerika Chavez için ayakta

Halkçı lider Chavez'in cenaze töreni cuma günü düzenlenecek...

Latin Amerika Chavez için ayakta

Venezuela halkı, kanser hastalığına yenik düşüp 58 yaşında hayata veda eden liderleri Hugo Chavez’i son yolculuğuna uğurlamaya hazırlanıyor. 2011’in Haziran ayından beri savaştığı kanseri bir kez yenen ancak hastalığı geçtiğimiz aralık ayında nükseden Venezuela Devlet Başkanı, 5 Mart Salı günü, tedavi gördüğü başkent Caracas’taki askeri hastanede son nefesini vermişti.

7 gün yas ilan edilen ülkede halkçı liderin cenaze töreni Cuma günü düzenlenecek.


HALK KARAKAS SOKAKLARINA DÖKÜLDÜ

Venezuela'nın sosyalist lideri Hugo Chavez Frias'ın hayatını kaybetmesinin ardından yüzbinlerce kişi Kumandanı uğurlamak üzere başkent Karakas sokaklarına döküldü.

Yerel saatle sabah saat 08.00'da onuruna atılan 21 pare top atışıyla başlayan uğrulama töreni saat 10.00'da yapılan dini törenle devam etti.

Bolivarcı liderin cenazesi, yaşamını yitirdiği Karakas Askeri Hastanesi'nden alınarak yüzbinlerce Venezuelalının özgürlük türküleri eşliğinde Fuerte Tiuna Askeri Akademisi'ne götürüldü.

LATİN LİDERLER

Başkent Caracas’a ilk gelenler ise Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernandez de Kirchner, Uruguay Devlet Başkanı Jose Mujica ile Bolivyalı lider Evo Morales oldu. Morales üzüntüsünü şu sözlerle dile getirdi:

“Ne yazık ki bir liderimizi yitirdik. Benim gözümde o hep Amerikan ve dünya güçlerine muhtaç olmayan, emperyalistlerin karşısında ve sosyalistlerin yanında bir kumandan olarak kalacak. Acımız büyük.’‘

Bolivarcı devrimin lideri Hugo Chavez’in Venezuela bayraklarına sarılı tabutunu taşıyan konvoya on binlerce seveni eşlik etti:

“Hugo Chavez bu ülkenin ve bu ulusun uyanmasını sağladı. Çünkü sosyal adaletsizliğe maruz kalan Venezuela halkı derin bir uykudaydı.”

“O sıra dışı bir insandı. Onu bize tanrı gönderdi ve her daim kalbimizde yaşayacak.”

7 GÜNLÜK YAS İLAN EDİLDİ

Hugo Chavez’in vefatı nedeni ile ülkede yedi gün yas ilan edildi, bayraklar yarıya indirildi. Bu arada, bir ay içinde devlet başkanlığı seçimi yapılması planlanan ülkenin yönetimini geçici olarak Chavez’in yardımcısı Nicolas Maduro üstlendi.

ÖLÜM NEDENİ KALP KRİZİ

Associated Press haber ajansına konuşan Cumhurbaşkanlığı Muhafızları Komutanı Orgeneral Jose Ornella, Venezuela liderinin ağır bir kalp krizi sonucu hayatını kaybettiğini söyledi. Chavez'in son anları da dahil, son iki yılını, kanserle 14 yıldan beri mücadele eden Chavez ile birlikte geçirdiğini anlatan Ornella, “Chavez ölmeden önce büyük güçlükle dudaklarını oynatarak ‘Ölmek istemiyorum. Lütfen ölmeme izin verme’ dedi çünkü ülkesini çok seviyordu, kendisini ülkesi uğruna feda etti” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2013, 12:36
YORUM EKLE