'Kürtlerin haklarını elde etme zamanı gelmiştir'

Barzani, 'Kürt sorununun barışçıl yollar çözülmesi gerekiyor' diye konuştu…

'Kürtlerin haklarını elde etme zamanı gelmiştir'

Bugünkü İran sınırlarında kalan ve 1946 yılında kurulan ancak aynı yıl İran ordusu tarafından yıkılan Mahabat Kürt Cumhuriyeti’nin kuruluş yıldönümü nedeniyle Kürdistan Federe Bölgesi’nin Erbil kentinde konferans düzenlendi. Konferansa, Kürdistan Federe Bölgesi yönetimi başkanı Mesut Barzani’nin yanı sıra, Barzani’nin davetlisi olarak BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk, bağımsız Milletvekilleri Leyla Zana, Aysel Tuğluk, BDP Milletvekilleri Sırrı Sakık ve Nazmi Gür de katıldı.

 

Konferansın açılış konuşmasını yapan Kürdistan Federe Bölgesi yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Mahabat Kürdistan Cumhuriyeti’nin tarihi ve önemi üzerinde konuşarak, artık Kürtler’in haklarını elde etme zamanı geldiğini ve bu konuda karar almaları gerektiğini söyledi. Mesut Barzani, konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

"Bütün gerçekler açığa çıkarmıştır ki, Kürt sorununun barışçıl yollarla çözülmesi gerekiyor. Eğer biz barışa el atarsak önemli bir kazanım olur. Eğer diyalog yolunu seçersek komşu ülkeler ile uzun süreli ilişkiler olacak. Kürdistan’ın her parçasının kendine özgü özellikleri var ve hepsinin kendi kaderlerini tayin etme hakkı bulunuyor. Bazı satılmış kişilerin şu an Kürt tarihini karıştırmaya yönelik çaba içerisinde oldukları görülüyor. Biz bunların kim olduklarını ve ne yapmaya çalıştıklarını biliyoruz."

 

BDP VE DTK HEYETİ TALABANİ VE BARZANİ İLE GÖRÜŞECEK

Mesut Barzani’nin davetlisi olarak Erbil’de bulunan BDP Genel başkanı Selahattin Demirtaş ve DTK Başkanı Ahmet Türk başkanlığındaki BDP ve DTK heyetinin konferanstan sonra Irak Devlet başkanı Celal Talabani ve bölgesel Kürt yönetimi başkanı Mesut Barzani ile ayrı ayrı görüşecekleri belirtildi.(habertürk)

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2012, 12:54
YORUM EKLE