Kerry: Türkiye ile aramızda uyuşmazlık yok

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Türkiye'nin koalisyondaki rolünün çok önemli olduğunu, şu ana kadar bir anlaşmazlık olmadığını söyledi...

Kerry: Türkiye ile aramızda uyuşmazlık yok

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, IŞİD'le mücadele stratejisinde Türkiye ile aralarında herhangi bir anlaşmazlığın bulunmadığını söyledi. Beyaz Saray da "Türk üslerinin IŞİD'e karşı kullanılması için Türk yetkililerle görüşmelerin devam ettiğini" açıkladı.

Amerikalı bakan, Rusya ile de 'IŞİD militanlarıyla ilgili istihbarat paylaşımını yoğunlaştırma kararı' aldıklarını söyledi.

Kerry Türkiye'nin üstlendiği rolün çok önemli olduğunu, bu rolü Türkiye'nin kendisinin şekillendireceğini ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanı, Türkiye'nin IŞİD stratejisindeki yeriyle ilgili soruya, şu yanıtı verdi:

"Koalisyonun çok önemli bir üyesi. Bildiğim kadarıyla şu ana kadar bir anlaşmazlık yok. (Koalisyon Özel Temsilcisi) John Allen, toplantılar yaptı. Müzakelerin ilerlemesine yardımcı oldu. Ankara, Suriyeli muhaliflerin Türkiye'de eğitilip donatılmasına razı oldu. Çok fazla detaya girmeye gerek yok ancak bir uyuşmazlık olduğunu da düşünmüyorum"

Kerry'nin açıklamalarından kısa bir süre önce Beyaz Saray da "Türk üslerinin IŞİD'e karşı kullanılması için Türk yetkililerle görüşmelerin devam ettiğini" açıkladı. (AlJazeera Türk)

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2014, 22:56
YORUM EKLE