Kati Piri: Türkiye'nin iç işlerine karışmamız mantıklı

“Türkiye, AB'nin üyesi olmaya çalışıyor, AB Türkiye'nin değil”

Kati Piri: Türkiye'nin iç işlerine karışmamız mantıklı

Avrupa Parlemantosu Türkiye Raportörü Kati Piri, "Türkiye, AB'nin üyesi olmaya çalışıyor, AB, Türkiye'nin değil. Dolayısıyla bizim bir aday ülke olarak Türkiye'nin işlerine karışmamız mantıklı" ifadesini kullandı.

AP Dış İlişkiler Komitesinde, Komite Başkanı Elmar Brok ve AP Türkiye Raportörü Kati Piri'nin geçen hafta Türkiye'ye yaptıkları ziyaret ele alındı.

Piri, "Türkiye, AB'nin üyesi olmaya çalışıyor, AB, Türkiye'nin değil. Dolayısıyla bizim bir aday ülke olarak Türkiye'nin işlerine karışmamız mantıklı. Türkiye kendi isteğiyle müzakerelerde yer alıyor. Dolayısıyla iç işlerine müdahale etmek doğru. Ne yazık ki birçok ülkede baskı giderek artıyor. Bu ülkelerdeki Türk azınlıklar sakinleşmeli. Türkiye'de olanlar bizim ülkemize yansıtmamalı" değerlendirmesinde bulundu.

‘DARBECİ OLDUĞU SÖYLENEN KİŞİLERİN GÜLEN SEMPATİZANI OLDUĞU GÖRÜLÜYOR'

Fethullah Gülen yapılanması üyelerinin orduya ve devlet kurumlarına sızmasına değinen Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Kati Piri, şunları kaydetti: "Orduda çok sayıda Gülen taraftarı olduğunu zannetmiyordum. Ancak yargı ve poliste oldukları hem Türkiye'de hem de Türkiye dışında gayet iyi biliniyordu. Darbeci olduğu söylenen kişilerin Gülen sempatizanı olduğu görülüyor.

"Buradaki soru şu: Bu tepeden mi planlandı, yoksa bireysel bir girişim miydi? Orduda 1200 Gülen taraftarının tasfiye edilmesi söz konusuydu. Bu karar, ağustos ayında işleme konulacaktı. Bu da darbe girişimine yol açmış olabilir."

Darbe girişiminin ardından ağırlıklı olarak Fethullah Gülen taraftarlarının gözaltına alındığını ya da görevlerinden uzaklaştırıldığını kaydeden Piri, bununla beraber darbe ile hiçbir ilişkisi olmayanların da görevden alındığını söyledi.

Darbe girişimine ilişkin verdikleri tepkilerinin geç olmadığını savunan Piri, "Hollanda basınında, 247 sivilin öldürülmesinden ziyade bunun sahte bir darbe olduğu yönünde haberler yer aldı. Bence hata olan buydu. Elbette ki darbeyi hemen kınadık ancak darbenin toplum üzerindeki etkisini göremedik" dedi.

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2016, 13:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sabahattin Akdağcık
Sabahattin Akdağcık - 2 yıl Önce

i̇ngiliz kültüründe bir deyim vardır yeri geldiğinde sıkça kullanılan: rule of law. yürütmedeki birileri, bir yerlerde toplum (hani şu günlerde sakız gibi çiğnenen kamu) adına bir şeyler yaparken yürürlekte bulunan yasalardan birazcık saptığında, muhalefetten başlar sesler gelmeğe: "ey bizleri seçenler adına bu mecliste oturanlar, bay x sizlerden aldığı yetkiyi yasa kurallarını (rule of law) çiğneyerek yapıyor, onu bu konuda geri adım atmağa davet ediyorum, aksi durumda yasa çiğnenmiş olacak. biz de buna izin vermeyiz" diye. neden? çünkü yasa çiğnemek demek parlamentoyu, yani yasaların konulmasına i̇zi̇n veren halkları çiğnemek anlamına gelir. kati de türkiye'yi uyararak bunu demek istiyor ve: "bizimle beraber çalışmak istiyorsanız bizim koyduğuz kuralları size hatırlatmak bizim görevimizdir" diyor ki, yerden göğe kadar haklıdır.