02 Ağustos 2013 Cuma 17:28
John Kerry Mısır'daki darbeyi övdü!

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Mısır Ordusu'nun seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi devirerek 'demokrasiyi geri getirdiğini' iddia etti.

Kerry, darbenin 'milyonlarca ve milyonlarca kişinin' isteğiyle yapıldığını söyledi.

John Kerry'nin bu sözleri, Mısır'da polisin Mursi taraftarlarının başkent Kahire'de oturma eylemi yaptığı iki alana müdahaleye hazırlandığı bir dönemde geldi.

Mısır İçişleri Bakanlığı, Mursi taraftarlarının eylem alanlarını çabuk terk etmeleri halinde protestoculara 'güvenli çıkış' sağlayacağına söz verdi.

Ordu destekli geçici yönetim önceki gün polise 'ulusal güvenliğe tehdit' olarak tanımladıkları eylemleri dağıtma emri vermişti.

Washington Mısır'da yaşananları 'darbe' diye tanımlamayı reddetti. ABD yasaları uyarınca, bu tanımlama yapıldığı takdirde Washington'ın Mısır'a verdiği yıllık 1,5 milyar dolayındaki yardımın kesilmesi gerekiyor.

'MİLYONLAR İSTEDİ'

Pakistan ziyaretini sürdüren Kerry bu ülkedeki televizyon röportajında, 'Hepsi ülkenin kaosa, şiddete sürüklenmesinden korkan milyonlarca ve milyonlarca insan ordudan müdahale etmesini istedi. Bize göre ordu şu ana dek yönetimi devralmadı. Ülkeyi yöneten sivil bir hükümet var. Pratikte demokrasiyi geri getiriyorlar' dedi.

AFP'nin haberine göre Kerry ayrıca, daha çok kan dökülmemesi uyarısında bulundu.

Kerry, güvenlik güçleriyle çatışma sırasında onlarca Mursi taraftarının öldürülmesinden 'çok çok kaygılı' olduklarını söyledi ve bu durumu 'kesinlikle kabul edilemez' diye tanımladı.

Hükümetin müdahale tehdidini dikkate almayan binlerce Mursi taraftarı oturma eylemlerini sürdürüyor.

Rabia'Tül Adeviyye Camii yakınında bulunan meydandaki ana eylem alanında ve Kahire Üniversitesi'nin ana kampüsünün yanındaki Nahda meydanında geçen Cumartesi günü 70'den fazla kişi ölmüştü. (BBC TÜRKÇE)

Son Güncelleme: 03.08.2013 17:49
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.