IŞİD'ten İngiltere'ye tehdit

Örgüt, İngiltere'de saldırı düzenleme tehdidinde bulundu

IŞİD'ten İngiltere'ye tehdit

IŞİD, bir video mesajında İngiltere'yi tehdit etti. Örgüt üyeleri, beş "İngiliz ajanını" öldürdüklerini savundu.


Videoda konuşan bir IŞİD mensubu, "Biz sınırları aşan cihadı daha da ileri götüreceğiz ve bir gün ülkenizde ilerleyip onu şeriatla yöneteceğiz" dedi.

İngilizce konuşan IŞİD'li, doğrudan İngiltere Başbakanı David Cameron'a hitap etti ve Cameron'u "aptal" olarak nitelendirdi. İngiliz vatandaşlarına ise "Teslim olan bu ajanlar ve ondan öncekiler gibi IŞİD'in ellerine düştüklerinde İngiliz hükümetinin onlara yardımcı olmayacağını" söyledi.

Videonun başlangıcında İngiliz ajanı oldukları iddia edilen beş kişi, beş tane IŞİD'linin önünde diz çekerken görülüyor. İddialarına göre,

bu beş kişi Suriye'nin Rakka kentindeki yaşam hakkında fotoğraf ve video görüntülerini Türkiye'ye kaçırıp IŞİD hareketi ile ilgili bilgi yaydı.

IŞİD militanlarının tehditlerinden sonra bu beş kişi başlarından vurularak infaz edildi.

Rakka, IŞİD'in kalesi konumunda. İngiltere de IŞİD'e karşı hava saldırılarına katılıyor. İngiltere Dışişleri Bakanlığı pazar günü videonun içeriğini araştırdıklarını bildirdi. (Deutsche Welle Türkçe)
Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2016, 10:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
Azad
Azad - 2 yıl Önce

Burnun dibindeki kurtelere bas edemiyorlar kendilerin den5000km uzaklikta ki insanlari tehdit ediyor insan sifatli yartiklaren kisa zamanda cehneme misafirli ge bekleriz