13 Ocak 2015 Salı 13:03
İran, ABD’deki hak ihlallerini raporlaştırdı

İran İnsan Hakları Merkezi, 2014’te ABD’de yaşanan insan hakları ihlallerine ilişkin bir rapor hazırlayarak, “Bugün insan haklarının koruyucusu olduklarını iddia edenlerin insan haklarının en büyük ihlalcisi olduğu görülmüştür” denildi.

İran Uluslararası İnsan Hakları Merkezi Başkanı Ahmed İsfendiyari, ABD’de geçen yıl yaşanan hak ihlallerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Tahran Üniversitesi’nde konuşan İsfendiyari, “İnsan hakları daima küresel güçler tarafından bağımsız hükümet ve kişilere baskı uygulamak için kullanıldı ancak bugün insan haklarının koruyucusu olduklarını iddia edenlerin insan haklarının en büyük ihlalcisi olduğu görülmüştür” ifadesini kullandı.

İMC Tv'nin Fars Haber Ajansı’na dayandırdığı habere göre; İngilizce, Farsça ve Arapça olmak üzere 3 dilde yayımlanan 115 sayfalık raporda, “ABD’deki azınlık haklarının ihlali, kadına karşı cinsel şiddet, ırk ayrımcılığı, ifade özgürlüğü ve ülkedeki göçmenlere yönelik hak ihlalleri” konu edildi.

Raporda, ABD’nin Ferguson kentinde silahsız siyahi bir gencin polis tarafından öldürülmesinden sonra başlayan protesto gösterilerine polisin müdahalesinin sert şekilde eleştirilerek, ABD yargısının siyahilere karşı ayrımcılık yaptığı iddia edildi.

Raporda, ABD’deki idamlara yer verilerek, 2014’te 35 kişinin idam edildiği ve bunların 18’inin siyahi olduğu vurgulandı. 2014’te bin 29 kişinin polis tarafından öldürüldüğü öne sürülerek, öldürülenlerin yüzde 31’nin 15-19 yaş arasındaki siyahiler olduğu belirtildi.

Çocuk haklarına da değinilen raporda, “ABD, Somali ve Güney Sudan’la birlikte Birleşmiş Milletler’in (BM) Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’sine imza atmayan üç ülkeden biri. Çocuk haklarına yeterince önem verilmiyor” denildi.

Guantanamo Hapishanesi’ne ilişkin de değerlendirmeler raporda yer aldı. 

Son Güncelleme: 13.01.2015 13:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.