Hollande: Suriye'de olası başarısızlık bölgesel savaşa dönüşür

Fransa Cumhurbaşkanı, 'Dinsel çatışmayı Şiiler ve Sünniler arasına terkedersek büyüyecektir ve bizim korunacağımızı düşünmeyin' diye konuştu

Hollande: Suriye'de olası başarısızlık bölgesel savaşa dönüşür

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Avrupa Parlamentosu'nda (AP) yaptığı konuşmada Suriye'deki olası bir başarısızlığın bölgesel savaşa dönüşeceğini savundu.

"Suriye'de ne olduğu Avrupa'yı ilgilendiren, bölgede uzun yıllar değişikliklere neden olacak şeylerdir" diyen Hollande, Strasbourg'da AP milletvekillerine hitap etti.

"Dinsel çatışmayı Şiiler ve Sünniler arasına terkedersek büyüyecektir ve bizim korunacağımızı düşünmeyin" ifadelerini kullanan Hollande, bunun topyekün bir savaşa dönüşeceğini söyledi.

Fransız Cumhurbaşkanı, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamasında Rusya'yı "Esad rejimine arka çıktığı" gerekçesiyle suçlamış, Suriyelilere IŞİD ve Beşar Esad dışında bir alternatif inşa etmek gerektiğini belirtmişti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in de katıldığı toplantı, 1989'dan bu yana iki ülkenin ortak olarak yaptığı ilk AP konuşması oldu.

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2015, 21:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
Berxo
Berxo - 3 yıl Önce

hollande efendi sen kendi ülken fransaya bak ve fransada isleri düzene sok! suriye sana mi kalmis? sen suriyeden sorumlu musun? yabanci bir ülkenin ic islerine burnunuzu sokmaktan artik vazgecin! ortadogu da iktidar düsürmeye (kaddafi, mübarek) alistiniz ama deniz bitti. baltayi suriyede tasa vurdunuz! suriye artik kücük rusya ve siz hepiniz ortadogudan dofilacsksiniz!