FEMEN, Putin'in heykelini devirdi

FEMEN'den putin protestosu

FEMEN, Putin'in heykelini devirdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin aleyhinde üstsüz gösteri düzenlemesiyle bilinen Ukraynalı aktivist grup FEMEN, Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan Grevin Müzesi’ndeki Putin’in balmumu heykelini devirdi.

FEMEN, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Normandiya Çıkarması’nın yıldönümü sebebiyle Paris’e geldiği gün, Paris’te bulunan Grevin Müzesi’ndeki balmumu heykeline saldırdı. 

Eylemci, polis müdahale edene kadar heykeli kullanılamaz hale getirdi. Bir ara hızını alamayan gösterici Putin heykelinin göğsüne elindeki sivri cismi sapladı. Göğsüne kırmızı harflerle “Putin’i öldür” yazan gösterici daha sonra polis tarafından tutuklandı.

FEMEN göstericisinin Putin heykeline G7 zirvesine katılan liderlerin heykelinin önünde saldırması manidar bir görüntü oluşturdu. Putin, Ukrayna krizine yönelik izlediği politika sebebiyle G7 zirvesine davet edilmedi. Putin, Normandiya Çıkarması'nın yıldönümü sebebiyle Fransa’da Avrupalı liderlerle görüştü. Putin’den birkaç saat önce Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ile görüşen Obama ise, Putin’le görüşmemek için programında değişiklik yapmadı.

Bugün Normandiya Çıkarması’nın yıldönümü etkinliklerine katılacak olan Putin’in, Ukrayna’da cumhurbaşkanı seçilen Petro Poroshenko ile görüşmesi de bekleniyor.
Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2014, 09:43
YORUM EKLE