Cihad Makdisi: Füzeyle değil uçaksavarla vuruldu

Suriye Dışişleri Bakanlığı Resmi Sözcüsü Türkiye'nin açıklamalarını yalanladı...

Cihad Makdisi: Füzeyle değil uçaksavarla vuruldu

Suriye Dışişleri Bakanlığı Resmi Sözcüsü Cihat Makdisi; Türkiye askeri uçağının Türkiye yetkililerinin de ilk açıklamalarında belirttiği gibi Suriye’nin egemenliğini açıkça ihlal ettiğini ve Suriye’nin buna karşılık yaptığının bir savunmadan ibaret olduğunu ifade etti.

 

Makdisi bugün düzenlediği basın konferansında; Suriye’nin Türkiye askeri uçağına karşı, menzili sadece 2,5 km olan bir uçak savarla yerden yaptığı bir atışla kendini savunduğunu vurgulayarak Türkiye Dışişleri Bakanının Türk askeri uçağının düşmesiyle ilgili gerçeği yansıtmayan bir hikaye anlattığını söyledi.

 

Suriye Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Cihad Makdisi, Türk uçağının füzelerle değil, uçaksavarlarla düşürüldüğünü açıkladı. Makdisi yaptığı açıklamada Türk RF-4'ünün Suriye karasularında vurulduğunu söyledi.

 

Suriye Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Cihad Makdisi, Akdeniz'de düşürülen Türk uçağıyla ilgili Ankara'nın yaptığı açıklamaların aksi yönde iddialarda bulundu.

 

Makdisi, Türk uçağının Suriye'nin egemenliğini açıkça ihlal ettiğini belirterek uçağın düşürülmesiyle ilgili yorum yapılırken Suriye'nin tavrının "saldırı" olarak tanımlanmasını doğru bulmadıklarını dile getirdi.

 

Suriye egemenliğinin ihlal edildiğini Türkiye'nin de itiraf ettiğinin altını çizen Makdisi, uçağı vuran uçaksavarların menzilinin 2,5 kilometre olduğunu belirterek şöyle konuştu:

 

"Füzelerle vurulmadı, uçaksavarlarla vuruldu. Zaten uçak üzerindeki delikler, bunun uçaksavarlarla yapıldığını gösteriyor. Bu kesinlikle otomatik olarak gerçekleşen bir saldırı. Radarla tespit edilmiş bir uçak söz konusu değil. Gözle tespit edildi, yani radarla tespit edilmedi. Radarla tespit edilen şeye böyle hafif silahla saldırı gerçekleştirilmez, füzelerle olur.

 

'TÜRKİYE KRİZİ DERİNLEŞTİRMEK İÇİN ÇABALIYOR'

Türk Dışişleri Bakanı'nın Suriye'deki krizi derinleştirmek için çaba harcadığını belirten Cihad Makdisi, "Bu sorunun çözümü krizi derinleştirmekle olmaz. Herkes basında çıkan bu yorumların doğru olmadığını biliyor. Türk hükümetinin yaptıklarına rağmen iki halk arasında derin bir sevgi vardır. Türkiye ve Suriye halkı kardeştirler, birbirleriyle iftihar etmektedirler. Türk hükümetinin politikaları rasyonel değildir" dedi.

 

"ÇOK ALÇAKTAN UÇUYORDU"

Cihad Makdisi, "Türkiye'ye karşı husumetimiz yoktur. Olay Suriye'nin egemenlik haklarının ihlalidir. Uçak 100 metre yükseklikte uçuyordu. O yükseklikte Suriye uçağı bile olsa vururduk. Türkiye, olumlu bir adım atarsa karşılık veririz” dedi.

 

'NATO SALDIRI AMAÇLI TOPLANMIYORSA BAŞARILAR'

Suriye Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Cihad Makdisi Türkiye'nin NATO'dan toplantı talebini de şu sözlerle değerlendirdi: "NATO toplantısı Suriye'nin birliği ve krizin çözülmesi yolunda olacaksa başarılar diliyorum. Ancak toplantı saldırı amaçlıysa, nasıl ki Türk toprakları, Türk askeri ve ordusu açısından kutsalsa, Suriye toprakları da bizim askerimiz ve ordumuz tarafından kutsaldır."

 

AB NEGATİF ROL OYNUYOR

Suriye Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Cihad Makdisi, Avrupa Birliği'nin de Suriye'deki krizde negatif bir rol oynadığını belirtti. Uçak enkazının arama kurtarma çalışmalarının sürdüğüne işaret eden Makdisi; bu çalışmaların Suriye-Türkiye işbirliği içinde yürütüldüğünü belirterek Türkiye’den askeri bir ekip oluşturularak olay yerine gönderilmesi talep edildiğini ancak buna bir yanıt alınamadığını dile getirdi.

 

Suriye’nin Türkiye ile iyi komşuluk ilişkilerine önem verdiğini vurgulayan Makdisi; ikilli ilişkileri bozan tarafın Suriye olmadığını vurgulayarak Suriye’nin bil misil muamele ilkesini uyguladığını ve Türkiye halkına yada devletine karşı hiçbir düşmanlık beslemediğini ifade etti.

 

Türkiye hükümetinin yaptığı asılsız açıklamalarla Türkiye halkını attığı adımların arkasına almayı amaçladığını söyleyen Makdisi; bu adımların Türkiye’nin çıkarlarına hizmet etmediğini vurguladı.

 

Makdisi; uçak enkazını arama çalışmalarının Suriye ve Türkiye'nin işbirliği çalışmalarıyla devam ettiğini belirterek, iki ülke arasında teşkil edilecek ortak askeri bir komisyonun olay yerine gelmesi ve incelemelerde bulunması yönünde Suriye'nin resmi talepte bulunduğunu fakat bu konuda cevap alınmadığını açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2012, 14:13
YORUM EKLE