24 Ekim 2014 Cuma 17:33
Bir şirket daha IŞİD yüzünden adını değiştirdi

Daha önce ABD'li ödeme sistemi şirketi ISIS olan adını Softcard olarak değiştirmişti. Şimdi de Belçikalı çikolata şirketi bir sene önce ISIS olarak değiştirdiği markasını yeniden değiştirmek zorunda kaldı.

Hürriyet'in haberine göre İngilizce ISIS olarak anılan IŞİD bir markanın daha ismini değiştirmesine yol açtı. Belçikalı çikolata markası ISIS markanın isim benzerliğinden kötü etkilenmesi sebebiyle isim değişikliğine gitti.

Geçtiğimiz yılın sonlarında Italıo Suisse olan ismini ISIS olarak değiştiren Belçikalı çikolata şirketi, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün son dönemde yaptığı katliamlarla ismini çok fazla duyurmasından dolayı satışlarının olumsuz yönde etkilendiğini ifade etti.

ISIS Pazarlama Müdürü Desiree Libeert, “Çikolata ve şekerlemelerimize ISIS ismini seçmiştik. Fakat aynı isimle bir terör örgütünün olduğunu bilseydik bu ismi asla seçmezdik” dedi.

YENİ ADI LİBEERT

Müşterilerinin bir terör örgütüyle aynı ismi taşıyan çikolatayı seçmek istemediğini belirten Libeert, “Uluslararası alanda sahip olduğumuz müşterilerimiz ismimizden dolayı çikolatalarımızdan daha fazla alamayacaklarını dile getirdi” dedi.

Libeert, bu yüzden şirketin ismini kurucularının soyadı olan “Libeert” ile değiştireceklerini ifade etti.

Dünyadaki en önemli çikolata üretici şirketlerden biri olan ISIS, yılda 5 bin tondan fazla çikolata üretiyor ve yılda 35 milyon Euro ciro elde ediyor.

Son Güncelleme: 24.10.2014 17:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.