'Bazı Müslümanlar Brüksel saldırılarından sonra sokaklarda dans etti'

İstifası reddedilen Belçika İçişleri Bakanı'ndan açıklamalar

'Bazı Müslümanlar Brüksel saldırılarından sonra sokaklarda dans etti'

Belçika'nın başkenti Brüksel'deki Zaventem Havalimanı ve Maelbeek metro istasyonuna 22 Mart'ta düzenlenen saldırıların ardından sunduğu istifası reddedilen İçişleri Bakanı Jan Jambon, De Standaard gazetesine verdiği bir mülakatta, üçü intihar bombacısı 35 kişinin öldüğü saldırılara atıfla "Müslüman toplumun önemli bir kısmı saldırıların ardından sokaklarda dans etti" ifadelerini kullandı.

Sputnik’in haberine göre; bu tepkinin kendisini şoke ettiğini söyleyen Jambon, 'Belçika'nın sığınmacı ve mültecileri Avrupa toplumuna dahil etmeye yönelik entegrasyon politikasının da başarısız olduğu' eleştirisini getirdi.

Maelbeek semtinde yaşayanların, 13 Kasım Paris saldırılarının ana zanlısı Salah Abdeslam'ın tutuklanmasıyla sonuçlanan polis baskını sırasında yetkililer ve basına karşı 'düşmanca bir tutum' takındığını savunan Jambon, şunları söyledi:

"Abdeslam'ın tutuklanması esnasında polis ve basın mensuplarına taşlar ve şişeler attılar. Bence asıl sorun da bu. Üçüncü ya da dördüncü nesil göçmenler açık bir şekilde toplumumuza karşı tavır alıyor, şiddete başvurmak ve bunu meşru göstermek istiyor. Bu durum da bizim entegrasyon politikamızla alakalı."

Jambon, 'toplumun göçmenlerin hakimiyetindeki bölgelerinde derinlere yerleşmiş olan ve hükümetin yıllarca bu konudaki uyarı sinyallerini görmezden geldiği ana sorun karşısında teröristlerin tedavisi daha kolay bir çıban olduğu'  nitelemesini yaptı.

Jambon, "Teröristleri yakalayıp toplum dışına çıkarabiliriz" derken, 'terörü açıkça destekleyen ve tutuklama sırasında kanun güçlerine saldıranların tedavisi daha güç bir kanser olduğunu' söyledi.

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2016, 12:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
halise
halise - 2 yıl Önce

belcika kendi kendini bitirdi herkeze kaat verdi