Barzani'nin 'başkanlık krizi' görüşmesine katılmayacaklar

YNK katılacağını açıklarken, Goran Hareketi ve Komala İslami daveti kabul etmedi

Barzani'nin 'başkanlık krizi' görüşmesine katılmayacaklar

Mesud Barzani'nin başkanlıktaki görev süresinin geçen yıl dolmasıyla Kürdistan Federe Yönetimi bir krizle karşı karşıya kaldı.

Goran Hareketi parlamento başkanının bölgesel yönetim başkanlığını üstlenerek bölgeyi iki ay içinde seçime götürmesi gerektiğini savunurken, KDP iki dönem 10 yıl başkanlık görevini yürüten, bu görevi 2013'te iki yıllığına uzatılan Barzani'nin görev süresinin ikinci kez uzatılmasını istiyor. Ancak yasalara göre, Barzani iki dönemden fazla başkan olarak görev yapamıyor.

Halen Kürdistan Federe Bölgesi Başkanı olan KDP (Kürdistan Demokrat Partisi) lideri Mesud Barzani, son dönemde yaşanan başkanlık krizinin görüşülmesi için yarın siyasi parti temsilcileri ile bir araya gelme çağrısı yaptı.

YNK KATILIRKEN GORAN KATILMIYOR

Celal Talabani çizgisindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK), Barzani’nin siyasi partilerle düzenleyeceği toplantıya katılacağını açıkladı.

Ancak YNK'den ayrılanlarca kurulan ve bölgenin yükselen gücü olan Goran Hareketi toplantıya katılmayacağını duyurdu.

Katılmama kararına ilişkin ANF’ye konuşan Goran Hareketi milletvekili Emin Bekir Muhammed, “Mesud Barzani anayasa uyarınca şu an bölge başkanı değil. Dolayısıyla bu toplantıları bu sıfatla yapma yetkisi yoktur. Onun için biz bu toplantıya katılmayacağız” dedi.

Bölgedeki krizlerin başkanlık krizinden kaynaklandığını ifade eden Muhammed, “Eğer bu krizler çözülmek isteniyorsa anayasaya uygun hareket edilmeli. Çünkü Mesud Barzani şu anda başkanlık koltuğunu işgal ediyor. O koltuğu bırakmalıdır. Dolayısıyla sorunun çözümü esas olarak anayasanın gereklerini yerine getirmekle olur” diye konuştu.

12 EKİM ÖNCESİNE DÖNÜLMELİ

Muhammed, hükümeti oluşturan partilerin de sorunu görüşebilmeleri ve yeniden 5’li toplantılara başlayabilmeleri için 12 Ekim öncesine dönülmesi gerektiğini belirtti. Bekir devamla şöyle konuştu:

“12 Ekim'de parlamento başkanı görevden uzaklaştırıldı. Dolayısıyla eğer toplantılara yeniden başlanacaksa 12 Ekim öncesine dönmek gerekir. Parlamentonun yeniden çalışmaya başlaması gerekir. Siyasi kriz de, ekonomik kriz de ancak böyle çözülür. Mevcut durumda bir parti yönetime el koymuş istediği her şeyi de zorla diğer partilere kabul ettirmek istiyor. Ama biz bunu kabul etmeyeceğiz.”

KOMALA İSLAMİ DE KATILMAYACAK

Kürdistan İslami Topluluğu Partisi de (Komala İslami) toplantıya katılmama kararı aldı.

Konuya ilişkin ANF'ye konuşan Komala İslami Parlamenteri Şükriye İsmail Mustafa, toplantının doğru temeller üzerine oturtulmadığını düşündükleri için böyle bir karar aldıklarını söyledi.

'TEK TARAFLI DAYATMAYLA ÇÖZÜM GELİŞMEZ'

Bu toplantının yapılmasından önce hükümet ve parlamentonun üzerindeki vesayetin kaldırılması gerektiğini belirten Mustafa şöyle konuştu:

"Bize göre bu toplantı olmadan önce, alt yapısı iyi hazırlanmalıydı. Parlamento ve hükümet üzerindeki vesayet kaldırılarak işletilmeliydi. Parlamento Başkanı görevinin başına dönmeliydi. O açıdan toplantının doğru temeller üzerine oturtulmadığını düşünüyoruz. Bu toplantının da geçmişte yapılan ve sonuçsuz kalan toplantılardan bir farkı yoktur. Olmayacak da. Tek taraflı dayatmalar ile çözüm gelişmez. Onun için bu toplantının da çözüm getiremeyeceğini düşündüğümüz için parti meclisi olarak toplantıya katılmama kararı aldık."

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2016, 21:22
YORUM EKLE