Barzani: Kürdistan’da referandum yapılması konusunda ısrarlıyız

Mesud Barzani, 36 başkonsolos ve ülke temsilcisiyle bir araya geldi

Barzani: Kürdistan’da referandum yapılması konusunda ısrarlıyız

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Barzani, “Bize göre bölgedeki halkların kendi gelecekleri hakkında karar vermesi için bir referandum yapılarak bu şans tanınmalıdır ve çıkacak sonuca ise herkesin saygı göstermesi lazım” ifadelerini kullandı.

Irak Kürdistanı Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, 36 başkonsolos ve ülke temsilcileri ile bir araya gelerek IŞİD ile mücadele, sığınmacıların durumu, olası bir bağımsızlık referandumu, bölgedeki ekonomi ve güvenlik krizini görüştü.

Barzani, “Bölgedeki halk çok kötü bir süreçten geçmeye devam ediyor. Terör örgütü DAİŞ’in elindeki Musul kentinin geri alınmasından sonra başlayacak süreç çok önemlidir. Halkların geleceklerinden emin olmaları ve tekrar aynı felaketin meydana gelmemesi için ciddi tedbirlerin alınması lazım” ifadelerini kullandı.

KÜRDİSTAN REFERANDUMU

Barzani’nin sözleri şöyle:

Bize göre bölgedeki halkların kendi gelecekleri hakkında karar vermesi için bir referandum yapılarak bu şans tanınmalıdır ve çıkacak sonuca ise herkesin saygı göstermesi lazım. Referandum yapılması konusunda ısrarlıyız çünkü dünyanın Kürdistan halkının ne istediğini ve geleceği hakkında nasıl karar vereceğini bilmesi gerekiyor. Kürdistan halkının iradesinin yürürlüğe koyacak referandum ise müsait, barışçıl ve şiddetten uzak bir zamanda meydana gelecektir.”

 “Ülkeler arasında çıkan sorunların terör meselesi ile karıştırılmaması gerekiyor ve sadece bu tehlikenin ortadan kaldırılması üzerinde yoğunlaşılması lazım.”

“Kürdistan bölgesi yeni merkezi hükümet kabinesi ile diyalog ve görüşmeye devam edecektir. Sorun ve gerginliklerin ortadan kaldırılması, güven ilişkisinin sağlanması ve beraber yaşamaya devam edilmesi için barışçıl ve diyalog yoluyla yeni bir anlaşma yapılması ya da ortak ve gerçek bir paylaşımın meydana gelmesi lazım. Artık haksızlık ve felaketlerin tekrar edilmesine izin verilmemelidir.”

KÜRDİSTAN BÖLGESİNDEKİ SORUNLAR

“Söz konusu sorunlar çok derin ve mezhepsel değil. Tamamen siyasi anlaşmazlıktan kaynaklanan, çözülecek sorunlardır. Bölgedeki siyasi partiler ile sorunların çözülmesi için girişimlerde bulunacağız.”

“Mezhep çatışması meselesi çok tehlikeli bir durumu işaret ediyor. Kürdistan halkının ne mezhep sorunu vardır ne de bölgedeki mezhep çatışmasının bir parçasıdır. Halklar arasında barışın güçlü olması için mezhep çatışması ve intikam duygusundan uzak durulması lazım. Eğer ülkeler söz konusu çatışmalar üzerinde ısrar ederlerse, IŞİD bitse dahi, ondan daha tehlikeli başka bir oluşum baş kaldırabilir.”

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2016, 08:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
faruk
faruk - 2 yıl Önce

2016 âcil kürdistan