ABD'li gazeteci Sotloff’un infaz videosunda da İngiliz cihatçı tespit edildi

Steven Sotloff'un katledildiği görüntüyü inceleyen uzmanlar, IŞİD'in başka bir üyesinin de sesini tespit etti, o kişinin de İngiliz aksanıyla konuştuğu belirledi...

ABD'li gazeteci Sotloff’un infaz videosunda da İngiliz cihatçı tespit edildi

ABD'li gazeteci Steven Sotloff’un kafasının kesilerek katledildiği videoyu inceleyen uzmanlar, infazı gerçekleştiren IŞİD'in başka bir üyesinin de sesini tespit etti. Söz konusu IŞİD üyesinin de İngiliz aksanıyla konuştuğu belirtildi.

The Times gazetesine konuşan bir İngiliz polis yetkilisi Sotloff’u infaz eden kişinin son sözlerinin ardından videoda görünmeyen bir kişinin İngiliz aksanıyla “Evet, hepsine ölüm” şeklinde konuştuğunun tespit edildiğini söyledi.

BATILI REHİNELER, ÖRGÜT İÇİNDEKİ İNGİLTERELİ BİRİM TARAFINDAN MI TUTULUYOR?

Söz konusu bulgu Batılı rehinelerin IŞİD'in içindeki İngiltere kökenli bir birim tarafından tutulduğu ve infaz edildiği iddialarını güçlendiriyor.

The Times’a konuşan uzman “Cihatçı John” olarak bilinen infazcının ise 30 yaşının altında olduğunu ve İngilizceyi anadil olarak öğrendiğinin tespit edildiğini söyledi. Ancak Arapça yer isimlerini telaffuzundan bu kişinin Ortadoğulu bir ailede büyüdüğü de düşünülüyor.

Uzman, videoda herhangi bir ses ya da görüntü manipülasyonuna rastlanılmadığını da ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2014, 22:01
YORUM EKLE