31 Ağustos 2014 Pazar 13:51
AB'den Gazze'ye insani yardım çağrısı

Avrupa Birliği (AB), Gazze’deki insani durumun 'feci' olduğunu belirterek uluslararası hukuka uygun olarak derhal ve engelsiz şekilde insani desteğin ulaştırılmasına izin verilmesi çağrısı yaptı.

Brüksel’de düzenlenen AB Zirvesi’nde Gazze ile ilgili alınan kararda, varılan ateşkes anlaşmasından memnuniyet duyulduğu belirtilerek, iki taraftan da ateşkese "tam saygı" göstermesi istendi.

Gazze’ye yönelik ablukanın kaldırılarak Filistin halkının yaşam koşullarının köklü şekilde iyileşmesini ve Hamas ile diğer militan grupların İsrail’e yönelik tehditlerine son vermesini sağlamaya yönelik müzakerelere devam edilmesi de AB’nin taraflardan talepleri arasında yer aldı.

AB kararında, “Gazze’deki tüm terörist gruplar silah bırakmalı” denildi.

AB’nin, Filistinlilerin ve İsraillilerin güvenlik, refah ve gönencini artırıcı kapsamlı ve sürdürülebilir bir çözüme katkıda bulunmaya hazır olduğu yinelendi.

Gazze Şeridi’nin müstakbel Filistin Devleti’nin parçası olacağının kaydedildiği AB kararında, sadece iki devletli çözüme dayalı bir çözümün uzun ömürlü barış ve istikrar getireceğinin altı çizildi.

 

Son Güncelleme: 01.09.2014 04:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.