ABD'den nöbetçi yayın yönetmenlerin tutuklanmasına tepki

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü'nün Türkiye temsilcisi Erol Önderoğlu'nun tutuklanması hakkında görüşlerini bildirdi

ABD'den nöbetçi yayın yönetmenlerin tutuklanmasına tepki
ABD, Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmak amacıyla başlatılan "Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği" kampanyasına katılmaları nedeniyle Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, gazeteci- yazar Ahmet Nesin ve Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu'nun tutuklanmalarını, 'Türkiye'de süregelmekte olan rahatsız edici eğilimin bir devamı' olarak değerlendirdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, başkent Washington'da düzenlediği günlük basın toplantısında konu ile kendisine yöneltilen soruya verdiği yanıtta, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü'nün Türkiye temsilcisi Erol Önderoğlu'nun tutuklanması hakkındaki soruya, “Konuya ilişkin haberleri gördük. Bu, Türkiye'de süregelmekte olan, ifade ve basın özgürlüğünü engelleme amacına yönelik rahatsız edici eğilimin bir devamı" diye konuştu.

TÜRKİYE'YE EVRENSEL DEMOKRATİK DEĞERLERE UYMA ÇAĞRISI

Türkiye'nin dost ve müttefik bir ülke olduğunu anlatan Kirby, Türk yetkilileri, ifade ve basın özgürlüğünü de içeren evrensel demokratik değerlere uymaya çağırdı. Kirby, ifade ve basın özgürlüğünün Türkiye anayasası tarafından da güvence altına alındığını anımsatarak, Türk yetkililerin bu anayasal kurala uymalarını beklediklerini dile getirdi. 

Kirby, “Demokratik toplumlarda eleştirel düşünceler susturulmamalı, tersine cesaretlendirilmelidir. Biz, toplum içinde farklı seslerin ifade edilmesinin, bağımsız gazetecilerin işlerini yapmalarına izin verilmesinin, demokrasileri daha zayıf değil daha güçlü yaptığına inanıyoruz" dedi. 

Kirby, bir sosyal paylaşım sitesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı, başbakanlığı döneminde Yüzüklerin Efendisi filminden Gollum karakterine benzettiği gerekçesiyle hapis cezasına çarptırılan Rıfat Çetin ile ilgili bir soruyu da, “Bu konudaki haberleri görmedim ama bakacağım. Doğru ise, elbette bu da az önce sözünü ettiğim rahatsız edici eğilimin bir parçası" diye yanıtladı.

'TÜRKİYE-SURİYE SINIRINDAN GEÇİŞLER SÜRÜYOR'

Kirby, Rusya'nın Türkiye'den Suriye sınırını kapatmasını istemesi ile ilgili bir soruya verdiği yanıtta da şunları söyledi: “Türk hükümetinin Suriye sınırı ile baş etme çabalarına hakettiği değer verilmelidir. Bu çaba kusursuz mu? Hayır. Yabancı savaşçıların akışı ve malzeme geçişi hala var mı? Kesinlikle var ve bunu biliyoruz. Bunlarla başa çıkabilmeleri için Türkiye ile yakından çalışıyoruz. Sınırdan geçişlerden kaynaklanan meşru güvenlik endişeleri var, durumun farkındalar."

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2016, 09:41
YORUM EKLE