15 Mart 2015 Pazar 17:40
HES protestosuna jandarma saldırdı, halkın üzerine panzer sürüldü!

Tokat'ın Zile ilçesinde bulunan Çekerek Irmağı'nın üzerine kurulması planlanan üç Hidroelektrik Santrali'ni (HES) protesto yürüyüşü düzenlendi.

Zile Alaca yolunu trafiğe kapatan yaklaşık 2 bin kişi şantiyeye kadar yürümek istedi. Jandarmalar tarafından önü kesilen grup yürümeye devam etmek isteyince jandarmanın saldırısıyla karşı karşıya kaldı. Jandarma şantiye önünde bekleyen gruba plastik mermi, biber gazı ve panzerle saldırıda bulundu. Kafasına biber gazı fişeği isabet eden 2 kişinin yaralandığı belirtildi.

Biber gazlı saldırıya maruz kalan grup geri adım atmayarak yürüyüşlerine devam etti. Şantiyeye ulaşan yaklaşık 2 bin kişi iş makinelerinin bölgeden götürülmesini ve şantiyenin tamamen kaldırılmasını istedi.

'HALKIN ÜZERİNE PANZER SÜRÜLDÜ'

Karadeniz İsyandadır grubundan Eren Dağıstanlı, ''HES'e karşı yürüyüş yapmak ve şantiye önünde basın açıklaması yapmak isteyen halk jandarma tarafından oyalandı. İş makinelerinin çekilmesini beklemeleri ve valinin söz verdiğini söyleyen jandarma, halkın önüne barikat kurarak yürüyüşü engelledi. Halkın, uzun bekleyiş sonunda yürüyüşe geçmek istemesi üzerine jandarma halka plastik mermi, biber gazı ve panzer ile saldırdı. Panzeri halkın üzerine süren jandarmadan korunmak için bölge halkı, yoldan geçen tırcıları ikna ederek tırları barikat haline getirdi. Saldırı sonucu iyi kola ayrılan bölge halkından bir kısmı ise şantiyeye girmeye çalıştı. Jandarma saldırısı sonucu en az 2 kişi yaralandı. Bir kişi hastaneye kaldırıldı'' açıklamasında bulundu.

Dağıstanlı, halkın yaklaşık 1 buçuk 2 boyunca şantiye alanına yürüdüklerini, fakat jandarma tarafından sürekli engellendiğini belirterek, ''Halk, 'Asker uyuma vatanına sahip çık' sloganları attı. Bunun üzerine jandarma halka yoğun şekilde saldırmaya başladı ve yaklaşık olarak 2 saat saldırısını sürdürdü'' dedi.

'HAYATİ TEHDİT TAŞIYOR'

Çekerek Irmağı üzerine yapılması planlanan üç HES projesinin bölgedeki yaşamı olumsuz etkileyeceğini belirten Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) İstanbul Şube Sekreteri Cevahir Efe Akçelik, ''Tokat-Yozgat sınırlarında geçmekte olan Çekerek Irmağı üzerine üç adet HES planlanıyor. Türkiye'deki HES projelerine baktığımız zaman yeterli ‘can suyu’ bırakılmaması, akarsuların doğal akışının değiştirilmesi ile su kalitesi bozulamakta ve su miktarındaki azalma sonucu suda yaşayan tüm canlılar ve bölgedeki hayvanlar yok olma tehditi ile karşı karşıya kalmaktadır. Ayrıca santral inşası sırasında yapılan kazı, doldurma, taşıma, boşaltma ve inşaat sırasında çıkan toz emisyonları hem akarsu, hem de orman alanları ile bölgede yaşayanlar için hayati tehdit oluşturmaktadır'' diye konuştu.

Rabia Yılmaz / BirGün

Son Güncelleme: 15.03.2015 17:42
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.