Danıştay ve Bakan’dan nükleer lakayıtlık

Greenpeace ‘Bu ifadeler nükleer atık değerinde' açıklaması yaptı…

Danıştay ve Bakan’dan nükleer lakayıtlık

Danıştay'ın 144. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla TBMM'de kokteyl verildi. Kokteyle, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın yanı sıra TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Yargıtay Başkanı Ali Alkan ve çok sayıda yüksek yargı mensubu ile davetli katıldı.

 

Etkinlikte gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldız, nükleer santrallere ilişkin soru üzerine, çalışmaların devam ettiğini belirterek, ”Bu konuda yasamanın, yürütmenin ve yargının yeknesak bir halde olduğunu görüyoruz. Bu bizim için sevindirici bir durum. Bu Türkiye’nin meselesi, hepimizin meselesi. Sanayileşmeyle, elektrikteki çeşitlendirmeyle alakalı önemli bir başlık. O yüzden yasama, yürütme ve yargının tüm mensuplarına teşekkür ediyoruz. ”Danıştay bunun da yürütmesini durdurabilir mi?” sorusuna Yıldız, ”Yargıyla alakalı fikir yürütmek gibi bir durumumuz olamaz. Biz yalnızca izleriz” karşılığını verdi.

 

'ONU DURDUR BUNU DURDUR, YOK ARTIK!'

Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu ise aynı soruyu, ”Ne varsa durduruyoruz. Yok, durdurma yok artık. İlerleme var. Ben espri yapıyorum siz ciddiye alıp yazıyorsunuz. Devletin, milletin lehine ne varsa yapılacak. Bunun lamı cimi yok. Öyle bir şey mi var? Onu durdur, bunu durdur. Durdurduk ne oldu? Bir şey görelim, beğenmezsek...” diye esprili sözlerle yanıtladı.

 

GREENPEACE İLE BİRLİKTE YAPACAĞIZ”

Konuya yönelik eleştirileri nasıl değerlendirdiği sorulan Bakan Yıldız, ”Gayet normal karşılıyorum. Bu ülkemizin renkliliği, çeşitliliğidir. Eleştirenler olacak, tavsiye edenler olacak. Hepsine açığız. Biz bu nükleer santrali zaten Greenpeace ile birlikte yapacağız. Hep beraber yapacağız. Herkesin her konuda aynı şekilde düşünmesi söz konusu olmayabilir. Bunu normal karşılamak lazım. Ben normal karşılıyorum” dedi. ”Siz görüşecek misiniz?” sorusuna ise Yıldız, ”Her zaman görüşüyoruz zaten” karşılığını verdi.

 

Bir gazetecinin, ”Onlar protesto ederken çimento dökülüp bacadan duman çıkacak mı?” sorusu üzerine Bakan Yıldız, ”Olabilir. Bunun protestosunu yapan olacak. Olumsuz fikrini söyleyen olacak. Bir yandan işi yapan olacak. Devam edecek. Türkiye böyle büyüyor zaten. Bunları normal karşılıyorum” dedi.

 

BAKAN YILDIZ'A SERT YANIT

Greenpeace Genel Direktörü Uygar Özesmi’den gecikmeden yanıt geldi. Bakan Yıldız’ın projeye ilişkin olarak “Biz bu nükleer santrali zaten Greenpeace ile birlikte yapacağız” sözü üzerine Genel Direktör Uygar Özesmi, “Bakanın Nükleer Santrali Greenpeace ile birlikte yapacağız sözleri nükleer atık değerinde, Greenpeace’in hazırladığı Enerji Devrimi raporu yenilenebilir enerjiler ve enerji verimliliği ile Enerji Bakanlığı’nı gerçek ve temiz enerji politikaları oluşturmaya, kirli ve tehlikeli enerjilerden vazgeçmeye davet ediyoruz” dedi.

 

"TÜRKİYE'DE NÜKLEER SANTRAL YAPILAMAYACAK"

Greenpeace kurulduğundan beri nükleer enerjinin tehlikelerine dikkat çektiklerini belirten Özesmi, açıklamasında şunları kaydetti:

“Greenpeace nükleer enerji tehlikesinin halk ve gezegenimiz için kabul edilmez maliyetlerine dikkat çekiyor. Fransa’da, Japonya’da, Amerika’da, Güney Afrika’da, Türkiye’de ve her yerde nükleer enerjiye karşı çıkıyor ve yeryüzünden silinene kadar çıkmaya devam edecek. Türkiye’de nükleer santral yapılamayacak. Danıştay Akkuyu’da kurulması planlanan nükleer santralle ilgili, haklı gerekçelerle yürütmeyi durdurma kararı verdi, halkın yüzde 64’ü nükleer santral istemezken, sivil toplum kuruluşları, meslek odaları bu santrale karşı çıkarken, hala nükleer santralin ne pahasına olursa olsun yapılacağını söylemek, yargıyı ve halkın görüşlerini hiçe saymak anlamına geliyor. Bakan Yıldız, Akkuyu nükleer güç santraline karşı olan toplumsal tepkilerin ve hoşnutsuzlukların farkında ancak Yıldız, tepkileri dikkate almak yerine sempatik davranışlarla çevre örgütleri ve Greenpeace ile beraber hareket ediyor izlenimi yaratmaya çalışıyor.”

 

Rusya Federasyonu ile Türkiye Cumhuriyeti arasında uluslararası antlaşma yoluyla nükleer santral yapılmasının önünün açılması ile Çevre Örgütlerinin bu anlaşmanın hukuka aykırı kısımlarına itiraz edilmesinin önüne geçildiğini öne süren Özesmi, şu açıklamaları yaptı:

 

"-Santrali kuracak firma olan Rosatom’un Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunduğu Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu yasal gereklilikleri karşılamıyor. -Greenpeace, bu konuya yasal itirazını sundu.

 

Enerji Piyasaları Kurulu (EPDK) istisnasız tüm yatırımlarında hesaplanan toplam yatırım tutarının yüzde 20'si oranında asgari sermaye şartı getirirken Akkuyu nükleer santral güç santrali için bu oranı yüzde 5 olarak belirledi.

 

-21 Mart 2012 tarihinde Başbakan nükleer genelge yayınladı. Başbakan’ın tüm kamu kurum ve kuruluşlarına verdiği emir niteliğindeki şu sözlerdi: ‘Projenin gecikmeye mahal vermeden zamanında tamamlanabilmesi için, kamu kurum ve kuruluşlarımızca her türlü iş ve işlemler ivedilikle sonuçlandırılacaktır’. Başbakan bir kez daha Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin inşasını hızlandırmak ve bürokratlarına gözdağı vermek ve Çevre Etkilendirme Değerlendirme (ÇED) sürecini etkilemek için baypass yolunu seçti.

 

-Danıştay, Mayıs 2012’DE Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin de dahil olduğu 1 bölü 100 bin ölçekli Mersin-Karaman Çevre Düzeni Planı’yla ilgili yürütmeyi durdurma kararı daha verdi."

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2012, 15:51
YORUM EKLE