16 Haziran 2013 Pazar 19:48
Sendikalar 17 Haziran'da iş bırakma kararı aldı

Taksim Gezi Parkı'na dün akşam yapılan polis müdahalesi sonrası Türkiye genelinde bir çok ilde eylemler yapılıyor. DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve TDHB de ortak karar alarak yarın alanlara çıkma kararı aldı.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kâni Beko, başkanlar kurulu ve DİSK Yönetimi’nden 30 kişinin katıldığı toplantı sonrası aldıkları karara ilişkin ilk açıklamayı hürriyet.com’tr’ye yaptı.

Beko, ‘genel grev’ ifadesini kullanmadan “Üretimden gelen gücümüzü kullanarak alanlara çıkacağız” dedi.

KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul da “Yarın KESK üyeleri işyerlerine gidecek. Buralarda bildiri okunacak. Daha sonra üretimden gelen gücümüzü kullanarak üyelerimiz alanlara çıkacak” açıkması yaptı.

KESK Genel Sekreteri Tombul, DİSK’in yanı sıra Türk Tabipler Birliği (TTB), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve  Türk Diş Hekimleri Birliği’nin ortak karar aldıklarını açıkladı. Tombul, anılan örgütlerin üyelerinin yüzbinlerle ifade edildiği aktardı.

Beş sendika ve birliğin ortak basın açıklamasının yapılması bekleniyor.

ANTALYA'DAN DESTEK

TAKSİM Gezi Parkı eylemcilerine karşı dün başlayan müdahale ve ardından gelişen eylemlere Antalya'dan destek geldi. Sayıları 500'ü bulan sendika üyeleri Cumhuriyet Meydanı'na kadar yaplıkları yürüyüşün ardından 1 günlük grev kararı alındığını açıkladı.Muratpaşa Kazım Özalp Caddesi'nde toplanan KESK, DİSK ve Halkevleri'nden oluşan grup, saat 16.00'da Cumhuriyet Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. 'Her yer Taksim, her yer direniş' pankartı açan ve 'Baskılar bizi yıldıramaz', 'Susma sustukça sıra sana gelecek' sloganları atan grup, düdük çalarak protestosunu sürdürdü.

Cumhuriyet Meydanı'nda grup adına açıklama yapan KESK dönem sözcüsü Nurettin Sönmez, hükümetin askerle birlikte halkı yok etmenin derdine düştüğünü belirterek, "Oysa hiçbir güç halkın önünde duramaz ve halk her zaman galip gelir. Son 18 gündür yapılan mücadelede birçok arkadaşımız yaralandı ve 4 arkadaşımızı kaybettik. Buradan AKP faşizmini bir kez daha lanetliyoruz. Dayanışma içinde mücadelemizi sürdüreceğimizi hükümet bilmelidir. Haklarımızı alana kadar bütün emekçileri bütün yol arkadaşlarımızı direnmeye çağırıyorum. Yarın Türkiye genelinde KESK ve DİSK ile Diş Hekimleri Sendikası, hükümeti uyarmak için 1 günlük grev kararı almıştır" diye konuştu.

Son Güncelleme: 17.06.2013 13:03
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.