18 Kasım 2016 Cuma 14:58
"Göçüğün olduğu yerde çatlak vardı, önlem almak yerine toprakla dolduruldu"

Siirt'te meydana gelen göçükte yakınlarını kaybeden ve madende çalışanlar, daha önce benzer kazalar olduğunu, meydana gelen çatlakların toprakla kapatıldığını ve kazanın göz göre göre geldiğini söyledi.

Abdülkadir Konuksever’in El Cezire’de yer alan haberine göre işçiler, Ciner Grubuna bağlı Park Elektrik AŞ'ye ait madende iki hafta önce de kaza meydana geldiğini ve bir işçinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Madene 2 kilometre uzaklıktaki Maden köyünde yaşayan ve aynı madende işçi olan Müslüm Ant, "2 hafta önce yine dinamit patlattıklarında 22 yaşındaki Fatih Durak, kafasına kaya düşüp öldü. Pazar günleri dışında her gün dinamit patlatılıyor. Köy ve çevresinde yer yerinden oynuyor. Göçüğün olduğu yerdeki tepenin yamacı haftalardır gözle görünür şekilde çatlaktı. Önlem almak yerine kamyonlarla toprak taşıyıp çatlakları kapatıyorlardı" dedi.
 
BASAMAK AÇMAK YERİNE DİNAMİT PATLATILDI
 
Ant madende daha önceki gibi palya (basamak) açılması yoluyla maden çıkarılması gerektiğini ancak bunun yerine dinamit kullanıldığını söyledi:

"Palya açılması gerekiyordu ama açılmıyor. Göçük olan tepenin arka tarafında da toprak gevşemiş durumda ama önlemler çok yetersiz. Bir amcaoğlumu çıkardılar. Hâlâ toprak altında yakınlarımız var. Kaza göz göre göre geldi"

‘ÇÖKEN YERDE ÇATLAK VARDI’
 
Bir başka madenci, Süleyman Azrak da Müslüm Ant'ın söylediklerini doğruluyor ve "Çöken dağda çatlak vardı. Önlem alınmadı" ifadelerini kullanarak şunları söyledi:
 
"3 ay önce de bunun tam karşısında göçük oldu. Gündüz olduğu için insanlar kaçtılar kimseye bir şey olmadı. 16 kişi toprağın altına girdi artık önlem alsalar ne olur almasalar ne olur."
 
Abdülbari Arat'ın oğlu Kerem göçük altındaki işçilerden biri.  "Oğlum Kerem göçüğün altında. Engelli bir çocuğu var. Burada bekliyoruz umutla" diyor ve o da şirketin ihmâlini gündeme getirdi:
 
"Dağdaki kayma ve çatlaklar için çok uyardık. Dinamitle patlatıyorlar taşlar düşüyor, adamın kafasına taş geldi, öldü. İşletme müdürüne tehlikeli olduğunu söyledik ama 'Siz karışmayın' dedi. 3 ay önce de göçük oldu. Tam bu göçüğün karşı tarafında. İki ay işletme kapalı kaldı. Yeniden açıldığında 'Aradaki farkı kapatmamız lazım' diyerek oğlumu ve diğer işçileri 3 vardiya çalıştırdılar. Yağmurla dağlardaki toprak gevşiyor, dinamitle sarsılınca elbet çökecek." (Kaynak: El Cezire)
 

Son Güncelleme: 19.11.2016 00:18
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.