16 gündür direnen inşaat işçileri kazandı

İşçilerin kazanımını, İnşaat İşçilerinin Derneği duyurdu...

16 gündür direnen inşaat işçileri kazandı

İnşaat İşçilerinin Derneği, Giresun'da TOKİ'nin yaptırıyor olduğu Kadın Doğum ve Çocuk Hatalıkları Hastanesi'nin şantiyesinde direnişte olan işçilerin kazandığını duyurdu. 7 haftalık ücretleri ödenmeyen 15 işçi, 16 gündür direnişteydi.

İnşaat İşçilerinin Derneği tarafından yapılan açıklama şöyle:

"İşçiler, kendileriyle bağlantıya geçtiğimizde, 11 gündür İş Yasası’nın 34. Maddesi gereği ‘çalışmama hakkı’nı kullanıyorlardı. Derneğimiz daha önceki ücret alacakları deneyiminden de faydalanarak işçilerle sürekli iletişim halinde ortaklaşa çalıştı. İşçilerin kimlik bilgilerini alarak gerekli şikayet ve talep dosyasını hazırlayan dernek, daha sonra firma yönetimiyle bağlantıya geçti. İşçilerin dağılmaması, birlikte durması, kararlı tutum alması dernek yöneticilerinin yaptıkları müzakerelerle birleşince bütün işçiler haklarına kavuştular."

"BİRLİK VE MÜCADELE EDEREK KAZANIM ELDE EDİLEBİLİYOR"

İnşaat İşçilerinin Derneği, hak gaspına uğrayan ve özellikle gurbetçi olarak çalışan işçilere de şöyle seslendi:

"Ücretlerini alana kadar dağılmamalarını, birlikte durmalarını ve dernekten gerekli desteği istemelerini öneriyoruz. İşverenler işçilerin dağınıklığından faydalanıyor. İşçileri, çalıştıkları firmayla ilgili bilgileri sorun yaşadıkları zaman değil çalışmaya ilk başladıkları günden itibaren öğrenmeleri yönünde teşvik ediyoruz."

Açıklamada, başarıyla sonuçlanan bu direnişin bir kez daha, işçilerin birlik olarak ve mücadele ederek kazanımlar elde edebileceğini gösterdiği ifade edildi. (anf)

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2012, 19:34
YORUM EKLE