05 Haziran 2016 Pazar 11:04
Evren, tahmin edilenden daha hızlı genişliyor

Hubble Uzay Teleskobu’nun verileriyle çalışan gökbilimciler, evrenin tahmin edilenden yüzde 5 ila 9 oranında daha hızlı genişlediğini tespit etti.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ile Avrupa Uzay Ajansı (ESA) idaresindeki Hubble Teleskobu ile elde edilen fotoğraflar, 2011 Nobel Fizik Ödülü sahibi Adam Riess önderliğindeki ekibin, bütün hesaplamaları değiştirmesi beklenen araştırmasına konu oldu.

ABD’nin Maryland eyaletindeki Johns Hopkins Üniversitesi ile Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü’nde görevli Adam Riess, “Keşfettiğimiz sürpriz sonuç, karanlık enerji, karanlık madde ve karanlık radyasyon gibi ışığı yaymayan ve evrenin yüzde 95’lik bir kısmını oluşturan gizemli bölümleri anlamak için önemli bir ipucu niteliğinde” dedi.

19 GALAKSİ İÇİNDEKİ 2 BİN 400 YILDIZ YENİDEN GÖZLEMLENDİ

NASA ve ESA’dan yapılan ortak açıklamaya göre, Riess ve ekibi, evrenin güncel genişleme oranını, daha önce görülmemiş bir kesinlikle yeniden düzeltti ve belirsizlik oranını sadece yüzde 2,4’e indirdi. Bu düzeltme ve rötuşlama işlemi, çok eski galaksilerin uzaklıklarının en yeni ve ileri teknoloji kullanılarak daha doğru sonuçlar verecek şekilde ölçülmesiyle gerçekleştirildi.

Adam Riess önderliğindeki ekip, gözlemleri sırasında uzaklıkları belirlemede kullanılan başlıca yıldızlar (Cepheid yıldızları) ve süpernovaları inceledi. Toplam 19 galaksi içindeki 2 bin 400 Cepheid yıldızı ile süpernovaların ışıkları ve parlaklıkları ile en yeni uzaklık değerleri bulundu. Evrenin, bilinenden yüzde 5 – 9 arasında daha hızlı genişlediği ortaya çıktı.

EINSTEIN'IN TEORİSİNİ DESTEKLİYOR

Araştırma, Albert Einstein’in 1916’da açıkladığı Genel Görelilik Kuramı’nın bir bölümünün test edilmesi anlamına da geliyor. Daha hızlı genişleyen evren, Einsten’ın teorilerini destekler nitelikte. Zira Genel Görelilik, evrenin durmaksızın genişleyen modelinin bugünkü kozmolojik temeli.

Uzmanlar, elde edilen sonuçlar ile 13,8 milyar yıl yaşında olduğu belirtilen evrenle ilgili birçok hesaplamanın değişebileceğini, mesafe düzeltmelerinin yapılabileceğini ve yeni bilgiler keşfedilebileceğini kaydediyor. Araştırma sonuçları The Astrophysical Journal dergisinin dünkü sayısında yayınlandı. (Evrensel)

Son Güncelleme: 05.06.2016 11:08
Anahtar Kelimeler:
NasaEvren
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.